Victorie mare pentru HC Dunărea în finala mică a Cupei României

• formația brăileană a învins-o cu 32-26 pe Gloria Bistrița Năsăud și a cucerit bronzul la această ediție • Elena Șerban și Mireya Gonzalez au fost MVP-urile finalei mici

După ce a pierdut în semifinale în fața CSM-ului din București, în finala mică a turneului Final Four al Cupei României la handbal feminin, HC Dunărea a câștigat cu 32-26, en fanfare, partida cu Gloria Bistrița Năsăud și a cucerit medalia de bronz.

Echipa pregătită de Costică Buceschi și Cristian Preda a prins o zi excelentă în partida cu echipa gazdă a turneului, Gloria Bistrița Năsăud. Exceptând startul partidei, în care s-a consemnat o egalitate la 6-6, HC Dunărea a condus în permanență ostilitățile din teren. Formația brăileană s-a distanțat la patru lungimi, 10-6, în minutul 16.

Cu Gonzalez în rol de principală marcatoare, secondată de Liscevic și Quintino, cu o Elena Șerban în zi excelentă, HC Dunărea a condus cu 18-13 la pauză, iar în minutul 49 a avut un avans de 11 goluri, 30-19.

Costică Buceschi a trimis în teren toate jucătoarele aflate pe raportul de arbitraj, toate s-au comportat foarte bine, iar HC Dunărea a câștigat cu 32-26 și a intrat în posesia madaliei de bronz.

Pentru HC Dunărea au marcat: Mireya Gonzalez 7 goluri, Jessica Quintino 5, Kristina Liscevic 5, Meike Schmelzer 4, Alexandra Severin 2, Larissa Araujo 2, Maryia Kanaval 2, Francielle da Rocha 2, Jelena Lavko 1, Nicoleta Balog 1, Corina Lupei 1.

Declarații după meci

“O victorie frumoasă, pentru că nu e ușor să termini pe locul al treilea în Cupa României. Am jucat contra unei echipe care a avut un sezon foarte bun în campionat, care a câștigat medalia de bronz și am reușit să facem un joc foarte bun în ambele faze, atac și apărare. Am condus  din primul minut până în ultimul minut. Sunt bucuros pentru rezultat, sunt bucuros pentru atitudine și ceea ce am jucat și că toate jucatoarele de pe foaie au reușit să intre în teren. Totodată, sunt bucuros că toată lumea este sănătoasă și ne putem concentra pentru următorul meci, ultimul din campionat, cel de vineri de la Târgu Jiu. Sperăm că vineri îi vom face pe suporteri fericiți, câștigând un loc în Cupele Europene”, a declarat Costică Buceschi, antrenorul principal al echipei HC Dunărea Brăila.

“Meciul a fost exact așa cum ne-am dorit să fie, am visat și am muncim pentru această medalie atât de mult și iată că visul nostru a devenit realitate. Sunt foarte fericită și vreau să mulțumesc echipei mele pentru dăruirea din meciul de astăzi. Ne-am dorit mult să luăm o medalie, să facem oamenii din club și suporterii fericiți și mândri de noi. Sunt mândră că evoluția mea a ajutat echipa, dar astăzi am câștigat cu adevărat datorită jocului în echipă”, a declarat coordonatorul de joc al echipei brăilene, Kristina Liscevic.