Victorie lejeră, 28-21, pentru HC Dunărea, la CSM Slatina

• Elena Șerban a închis poarta, Da Rocha și Schmelzer, principalele marcatoare ale grupării brăilene

Formația brăileană s-a impus într-o manieră mult mai clară decât a arătat-o scorul final, 28-21, pe terenul echipei de pe locul al 12-lea, CSM Slatina. HC Dunărea a forțat doar cât a trebuit ca să-și asigure acest succes, iar Costică Buceschi și Cristian Preda au putut rula pe final întreg lotul trecut pe raportul de joc. Elena Șerban a făcut un joc excelent, portarul formației brăilene a avut opt parade în prima repriză, în care a parat și o aruncare de la 7 metri, iar în partea a doua, după alte două intervenții foarte bune, i-a lăsat locul în poartă Mayssei Pessoa care, de asemenea, s-a remarcat la câteva aruncări dificile ale echipei gazdă.

HC Dunărea a făcut o primă repriză foarte bună pe terenul echipei CSM Slatina. Echipa brăileană a deschis scorul în minutul 2, prin Liscevic, care a fructificat o aruncare de la 7metri și s-a distanțat la 5-0 în minutul 11, după reușita Jelenei Lavko. La acest scor, Șerban a apărat o aruncare de la 7 metri executată de Coman. CSM Slatina a reușit să înscrie primul gol abia în minutul 13, prin Coman.

HC Dunărea și-a păstrat un avantaj de șase șapte goluri și după primele 30 de minute conducea cu 12-6.

CSM Slatina a început foarte bine repriza a doua și s-a apropiat la doar un gol, 11-12, de formația brăileană în minutul 33. Jocul a continuat să fie echilibrat câteva minute, însă valoarea formației brăilene și-a spus cuvântul. Buceschi și Preda au găsit soluții bune de pe banca de rezerve, iar echipa brăileană s-a distanțat la opt lungimi 25-17, după golul marcat de Sazdovska. Diferența de opt goluri, 28-20 s-a păstrat până în minutul 59. Lixăndroiu a înscris ultimul gol al meciului, iar HC Dunărea s-a impus cu 28-21 și, cu 13 puncte, a urcat pe locul al 5-lea în clasamentul provizoriu al Ligii Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat: Da Rocha 6 goluri, Schmelzer 6, Liscevic 3, Severin 3, Lavko 3, Kanaval 2, Gonzales 2, Quintino 1, Udriștoiu 1, Sazdovska 1.