Victorie la ultimul meci în faţa propriilor suporteri

Chiar în primul minut de joc Mitrea a scos de sub transversală mingea şutată de Florea, însă după numai şase minute, Iosofache a şutat înşelător de la marginea careului mare şi a modificat tabela, min. 7: 1-0.
Portarul Chiru a scos la rândul lui o minge grea, trimisă cu capul, de la 16 m de Pascu în minutul 12, jocul s-a echilibrat apoi şi după aproape un sfert de oră, Ferenţi a restabilit egalitatea cu un gol la fel de spectaculos ca şi cel înscris de gazde.
Brăilenii au dominat ultima parte a primului act şi au avut ocazia să se desprindă până la pauză, numai că Bosoi, după ce a trecut lejer de câţiva dversari, a şutat pe lângă poartă.

Necoară a marcat golul decisiv

Repriza a doua a început în nota de dominare a gazdelor. Iosofache (min. 51) i-a încercat vigilenţa lui Chiru, însă portarul CSM-ului a fost la post.
În minutul 63 brăilenii au beneficiat de o lovitură liberă din afara careului mare, Necoară a trimis mingea în plasa porţii adverse şi CF Brăila trecea din nou în avantaj.
După numai şapte minute putea fi 3-1, numai că mingea şutată de Mândroasa a lovit bara după care a urmat o perioadă bună a oaspeţilor, însă Mitrea a avut intervenţii foarte bune la şuturile lui Anuţa (min. 80) şi Feizula (min. 82).
În finalul partidei brăilenii au mai creat o fază spectaculoasă în careul advers, Mândroasa a centrat în careu şi de la 2 m Pascu a trimis mingea pe lângă poartă.
În urma acestui succes, CF Brăila a încheiat sezonul competiţional 2008-2009 pe locul al optulea.

CF Brăila: Mitrea - Drăguş, V. Nicolae, Olenic (min. 55: Pânzaru), Necoară - Bosoi, Pascu (min. 86: Costache), Chipciu, Stănciulescu - Lupu (min. 62: Mândroasa), Iosofache (min. 78: Bălan).