Victorie la scor pentru United Galați în Polivalenta brăileană

* formația pregătită de Florin Ignat s-a impus cu 9-0 în partida cu CFF Clujana Cluj-Napoca * joi, United va reveni la Brăila pentru meciul cu  CFR 1933 Timișoara

United Galați, la care printre marcatori s-a regăsit și brăileanul Andrei Crăciun, a câștigat la scor, 9-0, meciul din Polivalenta brăileană cu  CFF Clujana Cluj-Napoca. Cu acest succes, formația gălățeană pregătită de Florin Ignat și-a consolidat statutul de lider în Liga 1, cu 6 puncte și un golaveraj foarte bun, 15 goluri înscrise și doar unul primit.

United a marcat primul gol al partidei în minutul 5, prin Daniel Araujo, iar trei minute mai târziu ar fi putut să-și dubleze avantajul, însă mingea șutată de Vlăduț Dudău a lovit bara. Dudău și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 9, când a înscris pentru 2-0. Andrei Crăciun a marcat cel de-al treilea gol al formației gălățene în minutul 11. În prima repriză pentru United au mai marcat Burdujel și Octavian Cireș iar Crăciun și-a trecut în cont o ratare, mingea șutată de el a lovit bara porții apărate de Mocanu.

În repriza secundă, antrenorul Florin Ignat a trimis în teren toți jucătorii aflați pe raportul de arbitraj și cu toate acestea formația gazdă a mai înscris de patru ori, prin Dos Santos ”Pele” (min. 28), apoi Burdujel (min. 34), Araujo (min. 38), Cireș (min. 40).

Joi, de la ora 19.00, la Brăila, United Galați o va avea ca adversară pe CFR 1933 Timișoara, joc restanță din etapa inaugurală a acestui sezon de Liga 1.

United Galați: Toniță – Burdujel, O. Cireș, A. Crăciun, Dudău. Au mai evoluat: Cârdei, Pele, Arhire, Boșneagă, Araujo, Oană, A. Cireș.