Victorie la scor pentru HC Dunărea la prima apariţie pe teren propriu

• brăilencele au învins la scor, 37-25, Unirea Slobozia în etapa a 2-a a Ligii Naţionale de handbal feminin • o repetiţie reuşită înaintea “dublei” din EHF cu HB Dudelange din Luxemburg

HC Dunărea a avut o prestaţie foarte bună în primul meci de pe teren propriu din acest campionat şi s-a impus la scor, 37-25, după ce la pauză a avut doar cinci goluri avans, 18-13, în partida cu Unirea Slobozia. După cum o arată şi scorul, partida a fost la discreţia echipei gazdă, iar dacă ar fi apăsat pe acceleraţie încă din prima repriză diferenţa de scor dintre cele două combatante ar fi fost şi mai mare.

Handbalistele pregătite de Costică Buceschi şi Cristian Preda au făcut o repetiţie utilă înaintea “dublei” cu HB Dudelange din Luxemburg. Unirea Slobozia a reuşit să egaleze de doar două ori în debutul partidei, ultima dată la 2-2, apoi jocul a fost controlat de brăilence.

Gazele au condus cu 6-2 în minutul 7, iar cu zece minute înainte de pauză aveau şapte goluri avans, 14-7. Formaţia vizitatoare a mai reuşit cât de cât să le pună probleme brăilencelor până la jumătatea părţii secunde. HC Dunărea s-a desprins însă la 33-22 şi până la finalul partidei a mai înscris de patru ori. Cea mai prolifică jucătoare a gazdelor în acest meci a fost Timeea Tătar, cu 9 goluri, însă pe lista marcatoarelor şi-au trecut numele alte unsprezece jucătoare, printre care şi portarul Elena Voicu. În poartă, Voicu a avut 10 parade foarte bune în acest joc.

Sâmbătă şi duminică, de la ora 18.00, HC Dunărea va juca în Sala Polivalentă în compania echipei HB Dudelange din Luxemburg, meciurile urmând a se derula în cadrul Cupei EHF.

Pentru HC Dunărea au marcat Tătar 9, Zamfirescu 4, Perianu 3, Krnic 3, Pârvuţ 3, Dincu 3, Orşivschi 3, Tiron 3, Gheorghe 2, Szucs 2, Obedeanu 1, Voicu 1, iar pentru Unirea Slobozia au marcat Enescu 6 goluri, Ilie 5, Toma 3, Georgescu 3, Iovănescu 3, Ivan 2, Pătuleanu 2, Horobeţ 1.