Victorie la scor la ultimul meci pe teren propriu din 2015

* Stelian Nicoliţă a pasat decisiv la primul gol şi a închis tabela la 3-0, în minutul 69 * brăilenii au urcat pe locul al treilea în clasamentul Seriei întâi

Dacia Unirea a încheiat "en fanfare" evoluţiile de pe teren propriu în 2015, cu victorie la scor de neprezentare şi spectacol, în partida cu ACS Berceni şi a urcat pe locul al treilea în Seria întâi a Ligii a II-a. Elevii lui Alin Pânzaru au evoluat cu mare ambiţie pe un teren îmbibat cu apă însă jucătorul partidei a fost Stelian Nicoliţă, el a pasat decisiv la primul gol înscris de Onofraş şi apoi a închis tabela în minutul 69, cu un şut în cros, la colţul lung al porţii apărate de Stoian. Meciul a început la ora 11.00 însă pregătirile au început încă de la ora 8.00, când mai mulţi angajaţi au luptat cu băltoacele de pe suprafaţa de joc. "Ne-am mobilizat încă de dimineaţă pentru a pregăti terenul de joc şi meciul să se dispute. La ultima apariţie pe teren propriu din acest an încercăm să facem o figură frumoasă", a spus preşedintele clubului brăilean Valentin Avramescu, înainte de startul partidei. Iar elevii lui Alin Pânzaru au făcut un joc tactic foarte bun în faţa a maximum 200 de spectatori.

Meciul a fost la discreţia brăilenilor însă şi elevii lui Marian Rada au dat o replică destul de consistentă. Pe un teren alunecos brăilenilor le-a fost destul de greu să construiască în jumătatea adversă astfel că prima ocazie de gol a venit abia în minutul 17, când Necoară a centrat în faţa porţii iar Dima, din voleu, a trimis mingea pe spaţiul porţii, fără probleme însă pentru Stoian. Două minute mai târziu Muscă i-a pasat lui Stelian Nicoliţă, atacantul brăilean a driblat un adversar apoi i-a pasat în dreapta lui Onofraş care a şutat la colţul lung fără speranţe pentru portarul oaspeţilor iar gazdele au preluat conducerea. În minutul 30, Pădureţu a avut şansa de a restabili egalitatea însă, atent, Mitrea a deviat mingea în corner. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize Pătraşcu i-a încercat vigilenţa lui Mitrea însă portarul Daciei a fost la post.
Pauza a fost un sfetnic bun pentru elevii lui Alin Pânzaru iar după numai zece minute de la reluare, după o acţiune prelungită de atac, Necoară a fost faultat de portarul Stoian iar arbitrul de centru a arătat punctul cu var. Alexandru Muscă a marcat iar Dacia Unirea şi-a mărit avantajul la 2-0. Nicoliţă a avut şansa de a marca în minutul 61 dar Stoian a reuşit să pareze mingea. Portarul oaspeţilor nu a mai putut însă interveni la şutul în cros al aceluiaşi atacant, în minutul 69,iar Dacia Unirea o conducea pe ACS Berceni la scor de neprezentare. Puşcaşu (min. 80) putea să-şi treacă şi el numele pe lista marcatorilor însă Stoian a reuşit să limiteze proporţiile scorului. În primul minut de prelungire al reprizei a doua, Mihai a avut şansa de a înscrie golul de onoare pentru ACS Berceni însă şi de această dată Mitrea a intuit traiectoria mingei iar brăilenii s-au impus cu 3-0. În urma acestui succes Dacia Unirea a urcat pe locul al treilea în clasament.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu (min. 75: Frunză) - Onofraş, Dima, Olenic, Necoară - Muscă (min. 82: P. Ioan), S. Nicoliţă (min. 73: Puşcaşu).
Antrenor: Alin Pânzaru
ACS Berceni: Stoian - E. Nicu, Cioranu, Fâşie, A. Radu - Ionică, Al. Radu (min. 84: Cană), Ettien, A. Pătraşcu (min. 79: Mihai) - Neagu (min. 67: Lungu), Pădureţu.
Antrenor: Marian Rada