Victorie la scor, 9-1, pentru Dacia Unirea în amicalul de la Romanu

• formația brăileană a condus cu 5-0 la pauză

Cu multe noutăți interesante în lot, Dacia Unirea a câștigat cu 9-1 partida amicală disputată în deplasare, cu Romgal Romanu.

Pe un teren cu o suprafață de joc foarte bună, Dacia Unirea, în componența: Moisoiu – Stepanenco, Israel, Emanuel, Will – Răileanu, Dragomir, Amara, V. Robu – Chris, Koko, a deschis scorul în minutul 9 prin Vali Robu, după o pasă de la Koko. Jocul s-a desfășurat în sens unic, spre poarta celor din Romanu, însă golul al doilea, unul spectaculos, a venit abia în minutul 27 când Eric Wilson Igwe a șutat cu efect de pe stânga, mingea a lovit bara și a poposit în plasă, 0-2. Până la pauză echipa pregătită de Marian Samuilă a mai înscris de trei ori, prin Koko (min. 32), Vali Robu (min. 35) și Chris (min. 38).

În repriza a doua, Marian Samuilă a schimbat zece jucători iar unsprezecele din teren a arătat astfel: Moisoiu (min. 61: Zainea) – Balaban, Sava, Ene, Simion – Kolade, Altay, Boroșu, Eloh – Duțu, Ghiță.

În această formulă de joc, formația brăileană a mai înscris de patru ori prin Eloh (min. 62), Altay (min. 75), Kolade (min. 75) și Alexandru Duțu (min. 88, din penalty). Golul de onoare al formației Romgal Romanu a fost înscris de Alfred Sima, în minutul 85.

“A fost un antrenament reușit pe un teren foarte bun și le mulțumim celor din Romanu pentru că au fost de acord să disputăm acest amical. Nu m-a interesat scorul, ci să le ofer componenților lotului nostru cât mai multe minute de joc. Am alcătuit două echipe, fiecare dintre ele a evoluat câte o repriză. Timpul ne presează, lucrăm la omogenizarea lotului, avem mulți fotbaliști noi. Avem foarte mult de muncă, însă eu sper să gestionăm foarte bine timpul care a mai rămas până la startul competiției în care vom evolua. Că va fi Liga a III-a, că va fi Liga a IV-a, antrenamentele vor fi la fel”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.