Victorie la scor, 6-0, pentru Dacia Unirea în partida cu Voința Limpeziș

• cu un hat trick, Vali Robu a fost jucătorul meciului • un frumos cadou pe care și l-a făcut căpitanul de echipă al Daciei Unirea, care joi, 23 noiembrie, împlinește 21 de ani

Duminică, 19 noiembrie, după șapte etape de “secetă”, în runda a 13-a, Dacia Unirea a reușit un joc solid și s-a impus cu 6-0 în partida cu penultima clasată, Voința Limpeziș. Un meci în care Vali Robu, de departe cel mai bun de pe teren, a realizat un hat trick, cel mai frumos cadou pe care brăileanul și l-a făcut cadou la ceas aniversar. Joi, 23 noiembrie, căpitanul de echipă al Daciei Unirea împlinește 21 de ani.

Meciul a fost controlat în totalitate de formația pregătită de Marian Samuilă și Adrian Baldovin. Dacia Unirea a deschis scorul în minutul 6. Sava a centrat din corner iar Eloh a trimis mingea, cu capul, în plasa porții apărate de Răduță. Trei minute mai târziu, scorul putea fi majorat dar, după o incursiune frumoasă pe stânga, Vali Robu a întors mingea la Kolade care a luftat din 6 metri. La capătul primului sfert de oră, Voința Limpeziș a beneficiat de o lovitură liberă de la 35 de metri, Ivan a șutat puternic însă mingea a trecut peste transverală. Formația brăileană a atacat cu toate liniile și a mai reușit să trimită mingea în poarta adversă, în minutul 19, prin Koko (min. 18), însă golul a fost anulat pentru că atacantul era în poziție de offside. Zece minute mai târziu, Vali Robu a fost faultat în suprafața de pedeapsă a echipei vizitatoare de Mc Carthy, centralul a arătat punctul cu var și tot Robu a marcat pentru 2-0.

La două minute de la reluare, formația brăileană a beneficiat de un corner, Boroșu a centrat la marginea careului mic, Israel a trimis mingea spre colțul scurt, aceasta a trecut de linia porții și Dacia Unirea conducea cu 3-0. Kolade (min. 49) a ratat singur cu Răduță, apoi s-a marcat și golul al patrulea. După o acțiune personală pe dreapta, Sava (min. 51) a trimis mingea pe partea cealaltă a terenului, iar Vali Robu a dus scorul la 4-0.

Voința Limpeziș putea marca golul de onoare în minutul 60, însă Mc Carthy a lobat mingea peste Toma dar aceasta a trecut pe lângă țintă. Vali Robu a înscris cel de-al treilea gol al său, al cincilea al partidei, în minutul 62.

Dacia Unirea a continuat să-și facă jocul de posesie, și-a mai creat ocazii dar a mai înscris doar o singură dată, în minutul 83, prin Sava, care a fructificat o lovitură de la 11 metri.

După etapa a 13-a, Dacia Unirea are 19 puncte și ocupă locul al 6-lea în clasamentul Seriei a II-a a Ligii a III-a.

Dacia Unirea: Toma – Eloh (min. 65: Christopher), Israel, Gomes, Simion – Sava, Boroșu, Amara (min. 84: Wilson), V. Robu (min. 84: Altay) - Koko, Kolade (min. 65: Duțu).