Victorie la scor, 5-0, pentru Stars Brăila în partida cu Metalul Buzău

• primul meci zonal la categoria de vârstă U17

Stars Brăila, campioana județeană la fotbal, la categoria de vârstă U17, este singura echipă din județul nostru care a câștigat campionatul județean și a trecut și de următoarea fază a competiției.

Formația brăileană, pregătită de Daniel Pleșa și Ionel Drăgoi, s-a impus cu 5-0 în partida susținută duminică, la Tudor Vladimirescu, în compania celor de la Metalul Buzău.

Stars a marcat în primul minut al partidei, însă reușita lui Stoian a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Jocul s-a derulat în continuare într-o singură direcție, spre poarta celor de la Metalul și în minutul 9, după o centrare a lui Stoian, Denis Pleșa a marcat pentru 1-0. Stars Brăila și-a dublat avantajul în minutul 32, când Denis Pleșa a șutat de la marginea careului, portarul oaspeților a trimis mingea în față iar Frigioiu, pe fază, a dus scorul la 2-0.

Gheorghică a înscris al treilea gol în minutul 58. Formația brăileană a mai marcat de două ori până la finalul partidei, prin Jataruc (min. 69) și Gheorghică (min. 80), dintr-un penalty scos tot de el, și s-a impus cu 5-0.

“Meciul a fost la discreția noastră și acest lucru s-a reflectat pe tabela de marcaj. Suntem singurul club din Brăila care a trecut de această fază a competiției”, ne-a declarat Daniel Pleșa.

“Timp de 70 de minute am dominat și am fost la cârma partidei, am obținut o victorie meritată și îi felicit pe toți jucătorii”, a punctat Ionel Drăgoi.

Stars Brăila: D. Perianu – A. Cristea, D. Cristea, Constantin, Leu – Jataruc – Pleșa, I. Perianu, Gheorghică, A. Stoian – Frigioiu. Au mai intrat: M. Ivan, Aloman, Schenone, S. Spătaru, Marin.