Victorie la scor, 5-0, pentru Metalul Buzău în partida cu Dacia Unirea

• prima repriză a fost echilibrată la pauză buzoienii au condus cu 1-0

Dacia Unirea a pierdut la scor, 5-0, pe terenul liderului Seriei a II-a a Ligii a III-a, Metalul Buzău. Dacă în tur a fost învinsă cu 3-0, pe Municipal, formația brăileană nu a avut nicio șansă, în deplasare, în primul meci oficial din acest an.

După o primă repriză echilibrată, în care a înscris doar o singură dată, în minutul 24, prin Moraru, Metalul Buzău s-a dezlănțuit în partea a doua și a marcat de încă patru ori. Moldovan a dublat avantajul gazdelor în minutul 63, iar Manea a înscris de la punctul cu var și a dus scorul la 3-0, în minutul 67. Moldovan (min. 70) și Pelivan (min. 90) și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor, iar Metalul, echipă superioară din toate punctele de vedere, în principal ca buget și ca lot de jucători, s-a impus cu 5-0.

Dacia Unirea rămâne cu 22 de puncte și continuă să se mențină pe locul al 6-lea în Seria a II-a. Pentru formația brăileană urmează alte două meciuri din care este puțin probabil să obțină puncte, cel de pe teren propriu cu CSM Focșani și cel din deplasare, cu Sporting Liești, echipe care vor încheia returul pe poziții de play-off.

Dacia Unirea: Moisoiu – Altay, Sava, Igwe, Eloh – Amara, Dragomir (min. 87: Condruz), Herreka, Koko, Turcu (min. 70: Răileanu, min. 76: Ghiță) – Duțu (min. 70: Cazacov).