Victorie la scor, 40-30, pentru echipa de tineret a clubului HC Dunărea la Știința București

• formația pregătită de Cristian Preda și Carmen Buceschi a condus tot timpul pe tabelă • cu opt reușite, Ana Maria Gavrilă a fost golghetera echipei brăilene

Echipa de tineret de la HC Dunărea Brăila a avut o evoluție entuziasmantă în partida din deplasare cu știința București, din prima etapă a Campionatului Național de handbal pentru tineret, iar rezultatul final, 40-30, confirmă această afirmație.

Echipa pregătită de Cristian Preda și Carmen Buceschi a condus în permanență și a fost la egalitate cu adversara sa doar în primele două minute. Neacșu a marcat pentru HC Dunărea, Mișu a egalat, iar în minutul 4 formația de la Dunăre conducea cu 4-1. Bucureștencele au mai reușit să se apropie la un singur gol în două rânduri, dar formația brăileană a luat jocul pe cont propriu și în minutul 13, după golul înscris de Georgiana Iorga, avea cinci lungimi avantaj, 11-6. HC Dunărea a marcat de opt ori între minutele 18 și 25 și a pus un decalaj de 13 goluri, 21-8, între ea și echipa gazdă.

La pauză diferența dintre cele două combatante a fost de 14 goluri, 26-12, în favoarea grupării coordonate de Preda și Buceschi.

Nici repriza a doua nu a avut istoric. Cei doi antrenori ai formației brăilene au rulat toate jucătoarele aflate pe raportul de arbitraj, dar situația de pe tabelă nu s-a schimbat, HC Dunărea conducea cu 14 goluri, în minutul 47. Pe finalul meciului, handbalistele echipei brăilene au mai redus din turație, astfel că la finalul meciului tabela a indicat scorul 40-30 în favoarea formației HC Dunărea.

Pentru HC Dunărea au marcat: Ana Maria Gavrilă 8 goluri, Daria Mihăilă 6, Teodora Ababei 6, Andreea Mici 5, Denisa Iorga 4, Adelina Iordache 4, Laura Surdu 3, Bianca Neacșu 2, Maria David 1, Teodora Grigore 1.