Victorie la scor, 29-21, pentru HC Dunărea în partida cu CSM Târgu Jiu | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victorie la scor, 29-21, pentru HC Dunărea în partida cu CSM Târgu Jiu

* la pauză, echipa gazdă avea doar două goluri avans, 13-11 * Gonzalez și Michalak au fost principalele marcatoare ale echipei brăilene

Deși era mare favorită la victorie în partida cu CSM Târgu Jiu din etapa a 7-a a Ligii Florilor, HC Dunărea a suferit mult în prima repriză. Contraatacul și faza a doua au funcționat, nu și atacul pozițional. Handbalistele echipei gazdă au făcut multe greșeli dar, după primele 30 de minute, aveau un avantaj de două goluri, 13-11. Repriza a doua a fost la discreția jucătoarelor pregătite de Jan Leslie, astfel că HC Dunărea s-a impus meritat, și la scor, în fața unei formații modeste din Liga Florilor.

Gonzalez a deschis scorul în primul minut, Simao a egalat la 1-1, însă Michalak (min. 5) a adus din nou echipa gazdă în avantaj, 2-1. Chiricuță a restabilit din nou egalitatea, 2-2, în minutul 8 însă imediat, pe contraatac, echipa pregătită de Jan Leslie s-a desprins la 3-2, gol Gonzalez, iar Liscevic a marcat pentru 4-2. Într-o sarabandă de aruncări în barele porților, de partea ambelor formații, HC Dunărea s-a desprins la 8-4 în minutul 16, după golul înscris de Michalak. Același decalaj de patru goluri în favoarea gazdelor, 9-5, era înscris pe tabelă și în minutul 19. Însă CSM Târgu Jiu a crezut în șansa sa și în minutul 26 a egalat la 10-10, gol marcat de Keita.

Formația brăileană a controlat finalul de repriză, astfel că după primele 30 de minute scorul în partida HC Dunărea – CSM Târgu Jiu era 13-11.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru formația gazdă. HC Dunărea a jucat la un nivel superior în partea a doua a meciului, una în care CSM Târgu Jiu a avut o prestație mai mult decât modestă. În minutul 46, echipa pregătită de Jan Leslie conducea cu 21-14, iar două minute mai târziu avea opt goluri avans, 23-15. Susținută frenetic din tribună de suporterii brăileni, HC Dunărea s-a desprins la zece goluri, 25-15, în minutul 50, gol Gonzalez, iar Lupei și apoi Kovarova au stabilit cea mai mare diferență, 27-15, în minutul 51 și partida era jucată.

HC Dunărea s-a impus meritat cu 29-21, aceasta fiind cea de a patra victorie stagională.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 5 goluri, Michalak 5, Bors 4, Milosavljevic 3, Liscevic 3, Kanaval 2, Kovarova 2, Lupei 1, Popa 1, Coteț 1, Raicea 1, Schmelzer 1. Trusova a avut 8 intervenții.

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289