Victorie la scor, 11-3, pentru Viitorul Cireșu în amicalul cu Viitorul Însurăței

• cu șase reușite, Butiseacă a fost principalul marcator al partidei

Viitorul Cireșu a făcut o ultimă repetiție înaintea startului noii ediții de campionat 2023-2024 a Ligii a IV-a, cu un amical pe terenul unei viitoare adversare din Liga a IV-a, Viitorul Însurăței. Formația din Cireșu s-a impus cu 11-3, însă echipa gazdă a avut mai mulți titulari lipsă.

Butiseacă a marcat o “dublă” în doar patru minute, astfel că în minutul 13 Viitorul Cireșu conducea cu 2-0. Cinci minute mai târziu, Alin Radu a marcat pentru 3-0.

Lipsită de mulți titulari, Viitorul Însurăței putea reduce din diferență în minutul 21 dar portarul Constandache a avut un reflex salvator față în față cu Gheorghiță Vialli.

Echipa din Cireșu a continuat să atace și în minutul 23 s-a distanțat la 4-0, după reușita lui Stelian Nicoliță. În minutul 25, echipa gazdă a trecut din nou pe lângă gol, dar nu a înscris pentru că Mădălin Dateș nu a putut să-l învingă în situație de unu la unu pe Constandache. Scorul a devenit 5-0 pentru echipa din Cireșu în minutul 35, grație golului înscris de Alin Radu, după o frumoasă combinație cu Mîță. Niță a centrat de pe dreapta iar Butiseacă (min. 37) a marcat pentru 6-0. Până la pauză, Viitorul Cireșu a mai înscris de două ori prin Butiseacă în minutele 40 și 45.

Viitorul Însurăței a marcat un gol frumos prin Gheorghiță Vialli în minutul 42, astfel că la pauză a fost 8-1 pentru formația din Cireșu.

În repriza a doua, ambele formații au efectuat mai multe schimbări dar jocul a rămas la fel de alert, doar că s-au înscris mai puține goluri.

La trei minute de la reluare, Mihai Popa i-a pasat lui Butiseacă iar acestă a șutat violent, mingea a lovit transversala și a intrat în plasă și era 9-1 pentru Viitorul Cireșu. Formația vizitatoare a mai înscris de două ori prin Niță (min. 68) și Vali Stan (min. 73). Vialli a marcat de două ori în minutele 75 și 80, iar amicalul s-a încheiat cu scorul de 11-3 în favoarea echipei din Cireșu.

Viitorul Însurăței: D. Tudor – Răduțoiu, F. Ivan, Meca, Vlăsceanu – Moisescu, Petrică, G. Oprea, Dateș - G. Vialli, Andrei. Au mai jucat: Rusu, C. Ivan.

Viitorul Cireșu: Constandache – V. Ion, Dumitru, Cotigă, I. Popa – Niță, Pungă, Mîță, Butiseacă - S. Nicoliță, A. Radu. Au mai jucat: M. Popa, M. Stan, I. Stan, Gheorghică, Cîrnu, Drăgan, Mădălin Rățoi, un jucător de doar 13 ani.