Victorie la pas pentru HC Dunărea în primul meci de pe teren propriu

• formaţia pregătită de Aurelian Roşca a câştigat la 13 goluri, 34-21, partida cu CSM Slatina • Tamires şi Milic au debutat la formaţia brăileană • pentru HC Dunărea urmează o deplasare dificilă la Măgura Cisnădie

Miercuri după-amiază, în Polivalentă, HC Dunărea nu i-a acordat nicio şansă adversarei sale, CSM Slatina, şi a câştigat la scor, 34-21, prima partidă de pe teren propriu din acest campionat.

Formaţia pregătită de Aurelian Roşca a început foarte bine partida şi în minutul 7 conducea cu 5-0. Dache a deschis scorul, Tiron a marcat pentru 2-0, Alina Czeczi a realizat “dubla”, iar Udriştoiu a înscris cel de-al cincilea gol. CSM Slatina a marcat primul gol abia în minutul 8 prin Daniela Corban, handbalistă care a evoluat şi pentru formaţia brăileană. Dobre a apărat o aruncare de la 7 metri executată de Popescu, iar în minutul 12 Czeczi a înscris pentru 9-1. O diferenţă de opt goluri care spunea totul despre modul în care s-au derulat, până atunci, ostilităţile în teren. Tamires a înscris pentru 13-4 în minutul 20, apoi formaţia gazdă a avut un uşor moment de realaxare şi echipa vizitatoare a marcat de două ori la rând.

HC Dunărea a dictat însă ritmul jocului şi la pauză a avut 7 goluri avans, 16-9.

Cu Alina Czeczi şi Bianca Tiron în rol de principale marcatoare, HC Dunărea s-a desprins la 10 goluri, 22-12, în miutul 43, iar în minutul 46 decalajul era de 11 goluri în favoarea gazdelor.

Cu toate că antrenorul Aurelian Roşca le-a trimis în teren şi pe cele două handbaliste tinere provenite de la LPS Brăila, Iasmina Ichim şi Ştefania Epureanu, HC Dunărea a avut aceeaşi luciditate în faza de apărare şi o eficienţă maximă în cea de atac, astfel că în minutul 51, după o nouă “dublă” semnată de Czeczi,  echipa brăileană conducea cu 29-14, aceasta fiind şi cea mai mare diferenţă de scor între cele două combatante.

Cu trei minute înainte de finalul meciului, Elena Şerban a fost salvată de bară, la aruncarea de la 7 metri executată de Fulgoi. Însă la capitolul aruncări în bară tot HC Dunărea a fost superioară adversarei. Introdusă în teren în repriza secundă Milic s-a remarcat pe final de meci cu patru reuşite.

În poartă, Marina Razum a avut 9 intervenţii bune pentru echipa sa, Gabriela Dobre s-a remarcat de 4 ori, iar Elena Şerban a scos două mingi pe care scria gol.

HC Dunărea s-a impus la scor şi a urcat pe locul al 10-lea în Liga Florilor.

În etapa a 4-a formaţia brăileană va evolua în deplasare, la Măgura Cisnădie, meciul fiind programat duminică, de la ora 18.00.

Pentru HC Dunărea au marcat: Alina Czeczi 11 goluri, Bianca Tiron 9, Bojana Milic 4, Morena Tamires 3, Iasmina Ichim 2, Marina Dmitrovic 1, Aneta Udriştioiu, Ştefania Epureanu 1, Elena Dache 1, Diana Axinte 1, iar pentru CSM Slatina au înscris: Lorena Ostase 5 goluri, Oana Chitacu 4, Daniela Corban 2, Elena Fulgoi 2, Hermina Stoicănescu 2, Alexandra Andrei 2, Adina Cîrligeanu 1, Daniela Şchiopu 1, Luciana Popescu 1.