Victorie la pas pentru HC Dunărea

* în etapa a 4-a a Ligii Florilor, echipa brăileană a trecut cu 30-21 de SCM Craiova * formația pregătită de Neven Hrupec a urcat pe locul al 5-lea în clasament * start cu dreptul pentru satelit * HC Dunărea II s-a impus cu 42-15, în deplasare la Spartac București, în prima etapă a Diviziei A

Victorie la pas, 30-21, pentru HC Dunărea în partida de pe teren propriu cu SCM Craiova, în etapa a 4-a a turului Ligii Florilor.

Doar în primele patru minute a existat un oarecare echilibru de forțe, după aceea echipa pregătită de Neven Hrupec a condus ostilitățile în teren și pe tabelă. HC Dunărea avea deja un avantaj de patru lungimi, 6-2, în minutul 9 iar în minutul 20 formația brăileană conducea la un scor categoric, 12-4. Chiar de ziua sa de naștere, Mayssa Pessoa a continuat să apere aproape tot, ea a contabilizat 12 parade în poarta brăileană, iar în atac Severin, Araujo și colegele lor au marcat aproape la fiecare atac, astfel că la pauză echipa gazdă conducea cu 15-6.

SCM a marcat primul gol în repriza a doua, însă imediat a ripostat în același fel și Venancio. Neven Hrupec a rulat mai multe handbaliste aflate pe banca de rezerve, însă HC Dunărea a continuat să dicteze ritmul jocului. A fost 21-13 pentru echipa brăileană la jumătatea părții secunde, iar cu două minute înainte de final HC Dunărea conducea cu 28-21. Pentru echipa gazdă au mai înscris Quintino 2 goluri și De Souza și HC Dunărea s-a impus cu 30-21. După acest succes formația pregătită de Neven Hrupec a urcat pe locul al 5-lea în clasamentul Ligii Florilor.

“În primul rând felicitări fetelor, a fost un meci bun, în special în prima jumătate. În cea de-a doua nu am fost la același nivel, dar am fost avantajați. Mulțumim tuturor suporterilor pentru energia pe care ne-au transmis-o, iar acum ne concentrăm pentru următorul meci, în deplasare la Baia Mare” a declarat antrenorul echipei HC Dunărea Brăila, Neven Hrupec.

“Sunt fericită pentru victoria obținută, în special azi, chiar de ziua mea, ceea ce a însemnat un cadou pentru mine. Ne-am antrenat mult și am reușit să facem un meci foarte bun, sper să continuăm așa pentru că avem o echipă foarte bună și putem lupta împotriva oricărei adversare bune din Ligă”, a punctat Mayssa Pessoa.

Pentru HC Dunărea au marcat: Severin 5 goluri, Araujo 5, Liscevik 4, Quintino 4, Da Rocha 3, Schmelzer 3, Venancio 2, De Souza 1,  Sazdovska 1, Lavko 1, Pisică 1, iar pentru SCM Craiova au înscris:  Slezak 10 goluri, Bak 3, Ruth 2, Rodrigues 2, Andrei 2, Șelaru 1, Jipa 1.

Victorie și în prima etapă a Diviziei A

Sâmbăta trecută, satelitul echipei HC Dunărea, la care în lot au fost și Ștefania Epureanu și Mirabela Coteț, a debutat în noua stagiune a Diviziei A, cu o victorie la scor, 42-15, în deplasare la  Spartac București. După cum arată și scorul meciul nu a avut istoric. Echipa pregătită de Cristian Preda a condus cu 21-5 la pauză iar în partea a doua a marcat tot de atâtea ori și a început campionatul cu dreptul.

Pentru HC Dunărea II au marcat: Laura Surdu 8 goluri, Maria David 8, Ana Gavrilă 6, Ștefania Epureanu 4, Bianca Neacșu 4, Anca Popescu 2, Teodora Ababei 2, Teodora Grigore 2, Beatrice Dediu 2, Denisa Iorga 2, Adelina Iordache 1, Mirabela Coteț 1.