Victorie la pas, 34-25, pentru HC Dunărea în partida cu CSM Galați

* antrenorul Costică Buceschi a rulat întreg lotul de pe raportul de joc * 11 handbaliste și-au trecut numele pe lista marcatoarelor * golghetera partidei a fost gălățeanca Andreea Taivan, cu 12 reușite

Altădată derby, HC Dunărea – CSM Galați, acum doar un meci oficial din etapa a 6-a a Ligii Florilor, care cu puțin a depășit un antrenament cu public. Fără să forțeze o victorie la scor, formația brăileană a condus ostilitățile în teren și pe tabelă din primul și până în ultimul minut al acestui joc și s-a impus cu 34-25, după ce a avut și 11 goluri avantaj, 29-18, în minutul 46.

Costică Buceschi a rulat întregul lot, iar 11 jucătoare și-au trecut numele pe lista marcatoarelor. Sazdovska a fost golghetera echipei gazdă cu 7 reușite, dar trebuie menționat faptul că a revenit în teren după o accidentare ce a necesitat o recuperare de lungă durată și “căpitanul” Aneta Udriștoiu care, deși a evoluat foarte puțin, a înscris un gol. CSM Galați a dat golghetera partidei, Andreea Taivan, care a marcat 12 goluri, 5 dintre ele fiind din aruncări de la 7 metri.

Kanaval a marcat primul gol al meciului, Taivan a egalat la 1-1. S-a mai consemnat o singură egalitate, după ce Sazdovska a înscris pentru 2-1, tot Taivan a restabilit egalitatea, 2-2, în minutul 4.

Din acest moment, HC Dunărea s-a apărat foarte bine și a marcat la acțiunile de atac, astfel că în minutul 10 echipa pregătită de Costică Buceschi avea patru lungimi avans, 6-2. HC Dunărea s-a distanțat la 10-5, în minutul 16, la faza următoare Șerban a parat o aruncare de la 7 metri executată de Bichir iar, pe contraatac, Balog a marcat pentru 12-5. Echipa gălățeană a înscris de trei ori la rând dar replica gazdelor a fost la fel de sigură și HC Dunărea a încheiat prima repriză cu un avantaj de șapte goluri, 17-10.

În partea a doua, ostilitățile din teren s-au derulat după același scenariu, aceasta cu toate că antrenorul Costică Buceschi a folosit toate handbalistele aflate pe raportul de joc. HC Dunărea și-a păstrat un avans de 9-10 goluri, în fața unei formații gălățene pe care a

dominat-o la toate capitolele.

HC Dunărea are 10 puncte după acest joc și momentan ocupă locul al 5-lea, iar CSM Galați, cu zero puncte, ocupă locul al 14-lea în clasament.

La CSM Galați o evoluție bună în repriza a doua a avut-o extrema Iasmina Ichim, formată la LPS Brăila, cu meciuri în Liga Florilor pentru HC Dunărea, care a înscris 4 goluri.

Declarații după meci:

“A fost un meci dificil deși toată lumea poate se aștepta să fie mai ușor. Pe mine oarecum mă bucură pentru că ne-au pus probleme gălățencele, am reușit să ne descurcăm. Atunci când am jucat cu echipa standard ne-am distanțat și am reușit să legăm jocul mai bine. Normal, am vrut să văd pe toată lumea cum joacă pentru că trebuie să ne pregătim pentru meciul care urmează, cel cu Bistrița care este foarte important. Mergem cu gândul de a ne bate și de a câștiga. Așteptăm și jucătoarele care sunt accidentate și care astăzi nu au fost la echipă și ușor, ușor să atingem potențialul maxim iar toate jucătoarele care sunt pe foaie în lotul echipei să poată să ne ajute” a declarat antrenorul echipei HC Dunărea Brăila, Costică Buceschi.

“Meciul a fost intens, am alergat destul de mult, important e că am câștigat la diferență mare. Ne-am dorit să avem un joc cât mai larg cu diferite scheme tactice. Ne pregătim pentru meciul cu Bistrița pe care trebuie să-l câștigăm neapărat și s-a văzut astăzi altă atitudine. În pauzele din campionat o să facem o pregătire fizică bună pentru că avem de muncit anul acesta, toate echipele sunt destul de puternice și trebuie să avem putere, forță și mentalul puternic, să trecem peste tot” a spus Alexandra Severin.

Pentru HC Dunărea au marcat: Sazdovska 7 goluri, Kanaval 5, Araujo 5, Shteriova 4, Venancio 3, Liscevic 3, da Rocha 3, Lavko 1, Balog 1, Udriștoiu 1, Severin 1.