Victorie la pas, 32-20, pentru HC Dunărea în partida cu CSM Deva

* Pessoa avut o prestație foarte bună * revenire de bun augur pentru Maria Kanaval * cu 7 reușite, Kurtovic a fost jucătoarea meciului

HC Dunărea nu a avut niciun fel de probleme în partida cu CSM Deva, pe care a învins-o, la pas, la o diferență de 12 goluri. O victorie de moral înaintea a două meciuri dificile. Formația brăileană va juca următorul meci în deplasare, la Gloria Buzău, apoi acasă cu campioana en titre, CSM București. Este foarte important faptul că toate handbalistele importante din lot au avut evoluții foarte bune. Pessoa a închis poarta în multe momente ale partidei. Ea a parat și două aruncări de la 7 metri. Și celelalte brazilience au fost la înălțime, mai precis Da Rocha, Rodrigues, Quintino. Kurtovic a făcut din nou un meci mare. Echipa a început să capete omogenitate iar speranțele brăilenilor în rezultate bune cresc. De bun augur este revenirea Mariei Kanaval. Interul a și înscris de două ori în partida cu Deva.

Există și două excepții, Da Silva și Sazdovska, care nu mai intră în calculele antrenorului Morten Soubak. De un an și jumătate Sazdovska este accidentată și, mai mult ca sigur, ea va pleca la o altă echipă.

Revenind la meciul de sâmbăta trecută trebuie menționat faptul că HC Dunărea a “defilat” spre o victorie concludentă în partida cu CSM Deva, la care a evoluat și Ada Moldovan, fosta jucătoare a formației brăilene.

Doar cinci minute jocul a fost echilibrat. De la 2-2, echipa gazdă s-a desprins la 4-2, iar în minutul 14, după o “dublă” semnată de Aneta Udriștoiu, HC Dunărea conducea cu 7-3. După trei goluri marcate de Rodrigues, Kurtovic și Tamires, echipa pregătită de Morten Soubak s-a desprins la opt goluri, 16-8, în minutul 30. Tot Kurtovic a marcat la ultima fază și, după primele 30 de minute, formația de la Dunăre conducea cu 17-9.

La patru minute de la reluarea partidei, după golurile marcate de Larisa Arujo, Rodrigues și Quintino, formația gazdă s-a desprins la 11 goluri, 21-10, în minutul 34. În continuare HC Dunărea a condus la 10-11 goluri dar a avut și 13 goluri avans, 32-19, în minutul 60. Cherecheși a marcat cu 4 secunde înainte de finalul meciului iar HC Dunărea s-a impus cu 32-20.

Este foarte important că braziliencele au ajuns să joace la adevărata capacitate, cea care le-a propulsat la lotul național. De asemenea, din nou tinerele speranțe ale handbalului brăilean, Terciu și Coteț, s-au regăsit pe lista marcatoarelor. S-a remarcat în acest joc și portarul Ana Caraman.

“A fost un meci reușit în care echipa noastră a căutat să facă o partidă pregătitoare pentru jocul dificil de la Gloria Buzău. Ne bucurăm că în lot a revenit Kanaval și în aceeași măsură de faptul că jucătoarele tinere inroduse în teren au avut evoluții promițătoare. Jucătoarele nostre sunt conștiente de dificultatea meciului de la Buzău și promit o evoluție care să ne dea speranțe într-un rezultat bun”, ne-a declarant George Caranica, președintele HC Dunărea Brăila.

Pentru HC Dunărea au marcat: Kurtovic 7 goluri, Quintino 5, Araujo 5, Udriștoiu 4, Rodrigues 4, Kanaval 2, Tamires 2, Safta 1, Terciu 1, Coteț 1.