Victorie la pas, 26-20, pentru HC Dunărea în disputa cu SCM Craiova

• a fost 15-9 la pauză • formația brăileană a avut și 10 goluri avantaj în acest meci • antrenorul Jan Leslie a încheiat partida cu o echipă formată din jucătoarele care au evoluat mai puțin în acest sezon

HC Dunărea a continuat seria evoluțiilor foarte bune din acest început de an cu o altă victorie la pas, 26-20, în jocul de pe teren propriu cu SCM Craiova.

Meciul, care a avut loc în Polivalentă și care a contat pentru etapa a 15-a a Ligii Florilor nu a avut istoric în condițiile în care Jan Leslie a dat credit multora dintre jucătoarele care la început de an au stat mai mult pe banca de rezerve.

Da Rocha a ratat o aruncare de la 7 metri în debutul partidei, însă primul gol a fost înscris tot de echipa gazdă, în minutul 4, prin Quintino. Mugosa a egalat la 1-1 în minutul 6 și a fost pentru ultima dată în acest joc în care s-a consemnat egalitatea pe tabelă. Mohamed a adus-o pe HC Dunărea în avantaj în minutul 7 și din acest moment partida a fost controlată de echipa brăileană.

Formația pregătită de Jan Leslie s-a distanțat la patru lungimi, 6-2, în minutul 12 și tot aceeași diferență, 7-3, s-a înregistrat pe tabelă în minutul 18. Echipa gazdă a gestionat foarte bine finalul de repriză astfel că după primele 30 de minute conducea cu șase goluri, 15-9, același decalaj care avea să se înregistreze pe tabelă și la finalul jocului.

În repriza a doua a fost rândul echipei SCM Universitatea Craiova să rateze o aruncare de la 7 metri, după care să înscrie în poarta brăileană.

A fost însă un foc de paie, HC Dunărea a avut o perioadă de joc foarte bună și a pus între ea și adversară o diferență de 10 goluri, 23-13 în minutul 47 și partida era jucată.

Echipa craioveană a profitat de faptul că Jan Leslie a folosit handbalistele care au evoluat mai puțin în acest campionat și s-a apropiat la cinci goluri, 25-20, după reușita semnată de  Milosavljevic, însă, la faza imediat următoare, Venancio a stabilit scorul final, 26-20 pentru HC Dunărea.

Pentru HC Dunărea au marcat: Quintino 4 goluri, Udriștoiu 4, Liscevic 4, da Rocha 3, Zivkovic 3, Mohamed 2, Venancio 2, Araujo 1, Jezic 1, Popa 1, Lupei 1, iar pentru SCM Universitatea Craiova au înscris: Miloslavljevic 7 goluri, Mugosa 6, Colac 2, Milic 2, Pașcan 2, Cage 1.