Victorie la 14 goluri, 34-20, pentru HC Dunărea la Știința București | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victorie la 14 goluri, 34-20, pentru HC Dunărea la Știința București

• golghetera formației brăilene a fost Beatrice Raicea • în acest meci, Ana Maria Gavrilă a debutat în Liga Florilor

Conform așteptărilor, HC Dunărea s-a impus la o diferență de 14 goluri, 34-20, în penultima etapă a Ligii Florilor, sezonul 2023-2024, în deplasare la Știința București, echipă care nu avea niciun punct înaintea acestei întâlniri.

Un succes scontat, în care Jan Leslie a folosit jucătoarele care au evoluat mai puțin în acest sezon. S-a consemnat și un debut în Liga Florilor, cel al handbalistei Ana Maria Gavrilă, care și-a trecut în cont două goluri în acest joc.

În primele 8 minute jocul a fost disputat. Lascateu (min. 1) a marcat pentru gazde, Venancio (min. 2) a egalat, gazdele au mai condus de două ori cu 2-1 și 3-2, dar de fiecare dată HC Dunărea a egalat, după reușitele semnate de Raicea. De la 3-3 în minutul 8, formația brăileană a făcut legea în teren. Tot Beatrice Raicea a adus-o pe HC Dunărea în avantaj. HC Dunărea s-a distanțat la opt lungimi, 14-6, în minutul 25, iar la finalul primelor 30 de minute echipa pregătită de Jan Leslie conducea cu 16-9.

Repriza a doua a fost o copie a primei părți a meciului, cu mențiunea că diferența de scor s-a mărit treptat în favoarea formației de la Dunăre.

În minutul 52, după golul marcat de Venancio, HC Dunărea conducea la o diferență de 10 goluri, 29-19. Până la finalul meciului scorul a luat proporții, a fost 34-20, un succes în care golgheteră a fost Beatrice Raicea, cu 8 goluri, iar portarul Paula Teodorescu a avut 11 intervenții.

Pentru HC Dunărea au marcat: Raicea 8 goluri, Zivkovic 5, Severin 4, Venancio 3, Gomes da Rocha 3 goluri, Lupei 2, Gavrilă 2, Schmelzer 2 goluri, Kanaval 2, Pisică 1, De Souza 1, Popa 1.