Victorie facuta cadou de arbitri

Suporteri de Champions League

Cu toate ca in Sala Sporturilor se derula un meci dintr-o faza superioara a unei cupe europene, constantenii nu prea s-au ingramadit sa-si incurajeze favoritele.
Adevarata atmosfera pentru o asemenea situatie a fost creata de galeria braileana. Simbata, in primul meci al sferturilor de finala ale Challenge Cup, HC Dunarea a fost sustinuta de numerosi iubitori ai acestui sport, care au venit cu un microbuz si un autobuz, puse la dispozitie de conducerea clubului, dar si cu autoturismele personale. La meci a fost prezenta si echipa de junioare I a LPS-ului, care dupa-amiaza urma sa joace la CSS Constanta.
La un moment dat, organizatorii au adus in tribuna galeria Farului, insa cu toate ca ea a cuprins un numar aproape dublu de persoane decit cea a echipei vizitatoare, nu a avut nici forta dar nici repertoriul brailenilor.
Pe tot parcursul meciului, cu un arsenal specific momentului, compus din tobe si trompete, brailenii au scandat "Festival, festival, Braila da recital!" sau "Lupta, lupta, Braila!" au intonat si multe alte cintece, insa arbitrii nu au dorit ca formatia vizitatoare sa cistige si pe undeva ei au fost cei care au stricat fiesta pregatita de suporterii braileni in cazul unui succes al favoritelor.

Trio-ul Goldic - Alina Braniste - Lipan a fost la inaltime in primul act

Echipa braileana a reusit o partida foarte buna si a condus ostilitatile in teren atita timp cit a fost lasata sa joace, adica pina prin minutul 52, cind "fluierasii" au eliminat-o usor pe Lipan si apoi la toate atacurile oaspetelor au dictat fault in atac.
Dunarea a avut primul atac al meciului, insa cele care au deschis scorul au fost constatencele, prin cea mai inalta jucatoare de pe teren, Diana Drutu. Lipan a restabilit egalitatea si apoi, pina in minutul 10, ambele formatii au mers cap la cap.
A urmat o perioada foarte buna a oaspetelor si Dunarea s-a desprins la doua goluri, min. 15, 7-5 pentru elevele lui Liviu Paraschiv. Cu toate ca gazdele au egalat citeva minute mai tirziu in urma a doua goluri reusite de Drilea si Rombescu, brailencele au refacut decalajul, pe care l-au majorat chiar la trei goluri in minutul 22. Dunarea conducea cu 14-11 in minutul 29, insa a incheiat prima parte a meciului cu doar un singur gol avantaj.
In fata unei aparari care a functionat ca un ceas elvetian, elevele antrenorului Lucian Risnita nu au gasit prea multe solutii de a desface defensiva braileana in prima repriza, pentru ca jucatoarea responsabila cu organizarea atacurilor, Mihaela Piriianu, a fost anihilata de fiecare data de jucatoarele brailene. Tomis nu a reusit sa transforme o aruncare de la 7 m in minutul 10, iar opt minute mai tirziu, Rombescu si Loredana Mateescu au aruncat de doua ori consecutiv in transversala portii aparate de Goldic.

Sicanele arbitrilor au inceput la jumatatea reprizei a doua

Dunarea a inceput repriza a doua in inferioritate, pentru ca Alina Braniste fusese eliminata in finalul primului act si Tomis a reusit sa egaleze si apoi sa preia conducerea la un gol.
Echilibrul s-a pastrat pina in minutul 43, moment al partidei in care Irina Tomuleanu a primit cea de-a treia eliminare si a vazut, implicit cartonasul rosu, insa oaspetele s-au mobilizat, si pe fondul unor ezitari ale echipei gazda s-au distantat din nou la doua goluri.
Chiar daca Tomis si-a fructificat fiecare atac, Radovici si Luca au pastrat diferenta de doua lungimi, iar in minutul 50, Alina Braniste a marcat pentru 22-19.
Fara Lipan, eliminata destul de usor de azerul Isgandar Asgarov, HC Dunarea a primit doua goluri consecutiv si chiar a fost egalata cu trei minute si jumatate inainte de finalul partidei.
Cu toate ca a mai facut citeva parade spectaculoase in finalul jocului, Goldic nu a putut evita cele doua goluri pe care Tomis le-a marcat prin Mateescu si Dospin si implicit infringerea formatiei sale.
Pentru ca au vazut ca soarta partidei a fost decisa de cei doi arbitri, spectatorii nici macar nu s-au mai bucurat asa cum ar fi facut-o in cazul in care favoritele ar fi avut o prestatie foarte buna.
La finalul jocului, conducerea constanteana, care preconizase un scor de proportii in favoarea Tomisului, a parasit sala cu capul plecat.
Suporterii braileni si-au continuat insa recitalul inca doua trei minute, convinsi fiind ca la Braila, HC Dunarea se va razbuna si se va califica in semifinalele Challenge Cup.
Pentru Tomis au marcat, Loredana Mateescu 8, Georgeta Grigore 6, Diana Drutu 4, Cristina Georgescu 2, Mihaela Piriianu, Alexandra Iovanescu, Anisoara Marcu, Ionela Drilea si Andreea Dospin, iar pentru HC Dunarea, Anca Lipan 7, Alina Braniste 6, Liliana Craciun 4, Elena Avadanii 2, Janina Luca 2, Irina Radovici si Daniela Braniste.

Reprezentantul FRH le-a cerut antrenorilor sa nu comenteze arbitrajul

Primul intervievat a fost Liviu Paraschiv, si cu toate ca suferise enorm in ultimele minute, antrenorul brailean si-a regasit cumpatul, poate si la sugestia delegatului FRH, Mihai Marinescu, care le-a cerut celor doi tehnicieni sa se refere doar la jocul in sine.
"In primul rind vreau sa felicit echipa gazda pentru victoria obtinuta. Eu consider ca partida a fost cistigata de echipa care a avut un plus de luciditate pe finalul partidei. Si a mai fost un aspect, fara doua titulare si cu citeva jucatoare destul de obosite dupa travaliul din primele 45 de minute nu am avut solutii pe banca de rezerve. Dar vom incerca sa refacem diferenta de doua goluri la Braila si sa ne calificam in semifinale", a declarat Liviu Paraschiv.
Antrenorul gazdelor, Lucian Risnita a punctat la rindul lui: "Tomis a profitat de greselile facute de brailence in finalul jocului si a cistigat. Nu mai speram la victorie pentru ca jucatoarele noastre au fost doar fizic in teren nu si cu capul. Poate calitatea tehnica a lasat de dorit, pentru ca angajamentul tuturor handbalistelor care au evoluat a fost unul total".
Rugat sa comenteze maniera de arbitraj, tehnicianul constantean a luat foc. S-a calmat insa destul de repede si dupa ce a dorit sa afle numele celui care a avut tupeul sa-i puna o asemenea intrebare, a raspus scurt: "Cine ma cunoaste stie ca eu niciodata nu am comentat acest aspect. Nu am analizat si nici nu o sa analizez maniera in care isi fac treaba arbitrii".

"A fost cel mai bun joc al nostru din acest sezon"
* este de parere Vasile Puiu

Directorul executiv al gruparii brailene a urmarit partida alaturi de vicepresedintele Ionel Antihi si de patronul echipei gazda, Gheorghe Slabu, insa cu cinci minute inainte de finalul jocului, exasperat de maniera in care cei doi arbitri imparteau dreptatea in teren, a parasit sala.
"A fost cel mai bun meci al nostru din acest sezon si le felicit pe fete pentru modul in care s-au comportat. Din pacate, scorul final a fost decis de arbitri. Am rezistat citeva minute, dar inainte de final am iesit pentru ca simteam ca nu mai aveam aer. Poate, pe undeva este mai bine ca am pierdut pentru ca mobilizarea feteler in partida retur va fi una exemplara si ne vom califica in semifinale, nici nu incape indoiala", a declarat imediat dupa joc Vasile Puiu.

"Am fost furati ca in codru"
* a fost concluzia lui Ionel Antihi

La finalul partidei, vicepresedintele clubului brailean, Ionel Antihi, a mers la cabine, le-a felicitat pe jucatoare pentru evolutia din acest meci, si cu toate ca indicatiile au fost ca arbitrajul sa nu fie analizat, oficialul brailean nu a tinut cont si a rabufnit: "Am fost furati ca in codru. Nici in partidele din Divizia B nu am vazut arbitraje de acest gen. De aceea, imediat dupa incheierea meciului am intrat in vestiarul handbalistelor noastre si le-am felicitat, le-am incurajat pentru ca o situatie de aceasta le poate demobiliza psihic. Am fost mai buni si trebuia sa cistigam. Sint convins ca la Braila fetele noastre vor demonstra cine merita sa ajunga in semifinale".

"A fost o rusine de arbitraj"
* a spus patronul gazdelor, Gheorghe Slabu

Daca inaintea jocului patronul echipei Tomis era optimist si anticipa o victorie concludenta a Tomisului, la final a parasit sala ingindurat, nu inainte de a-si exprima dezamagirea pentru jocul prestat de constantence, admitind ca arbitrii au ajutat pe CS Tomis sa cistige.
"A fost o rusine de arbitraj si nu aveam nevoie de acest ajutor. Nu avem echipa si dupa cum jucam in acest moment, nu avem fata de semifinalele Challenge Cup", a declarat la finalul jocului Gheorghe Slabu.