Victorie entuziasmantă pentru HC Dunărea în EHF European League

* formația brăileană s-a impus cu 34-26 în partida cu Lokomotiva Zagreb * un alt pas important pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției europene

HC Dunărea a bifat cel de-al treilea succes în EHF European League, impunându-se cu 34-26, după ce la pauză a condus cu 19-15,  în partida din etapa a 3-a a competiției, în fața ultimei clasate din grupa B, Lokomotiva Zagreb.

După această victorie entuziasmantă, formația brăileană a acumulat 6 puncte  și ocupă locul al doilea, la doar 2 puncte  în spatele liderului, Thuringer.

Meciul din această după-amiază, din sala Romeo Iamandi din Buzău, a fost echilibrat doar în primul sfert de oră, însă niciun moment nu s-a pus problema  învingătoarei.

Prkacin a adus-o pe Lokomotiva Zagreb în avantaj, însă da Rocha a restabilit egalitatea. Formația vizitatoare a condus din nou pe tabelă, la un gol, 1-2, dar Zivkovic a egalat în minutul 3, iar Araujo a adus-o pe HC Dunărea în avantaj, 3-2. În minutul 6, Zivkovic a marcat de două ori la rând și echipa gazdă a avut pentru prima dată un avantaj de două lungimi, 5-3. Echipa din Zagreb a mai avut o tresărire de orgoliu și a eglat la 5-5, însă la capătul primului sfert de oră HC Dunărea conducea cu 10-8, iar  în minutul 17 cu 12-8, după o “dublă” semnată de Liscevic. HC Dunărea a gestionat foarte bine finalul de repriză, a condus cu 15-10  în minutul 22, iar la pauză avea un avans de patru goluri, 19-15.

Repriza secundă a fost controlată de echipa pregătită de Jan Leslie.

Sus ținută frenetic de publicul spectator, HC Dunărea a condus  în permanență la cel puțin trei goluri, avea deja 32-25 în minutul 57 și asigurat un final de meci liniștit.

Gruparea de la Dunăre s-a impus cu 34-26  și a mai făcut un pas important pentru calificarea  în sferturile de finală ale EHF European League.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 7 goluri, Quintino 5, Venancio 5, Zivkovic 4, Araujo 4, Jezic 2, Popa 2, da Rocha 2, Lupei 2, Udriștoiu 1. Trusova a avut 10 intervenții bune iar Serban 3.

Pentru Lokomotiva Zagreb au  înscris: Dramac 8 goluri, Buric 4, Mehmedovic 4, Prkcin 3, Trunkova 2, Malec 1, Curic 1, Japundza 1, Fures 1, Zrilic 1.