Victorie en fanfare pentru HC Dunărea la ultimul meci din 2022

* formația brăileană a trecut cu 25-20 de Gloria Buzău, dar scorul nu reflectă realitatea din teren * Kristina Liscevic și Elena Șerban au fost MVP-urile partidei * “Astăzi am jucat așa cum mi-aș dori să jucăm fiecare meci”, a spus la final Costică Buceschi

HC Dunărea a încheiat anul 2022 cu o victorie en fanfare, 25-20, acasă, cu Gloria Buzău, însă scorul nu reflectă realitatea din teren, pentru că, în etapa a 11-a a Ligii Florilor, echipa pregătită de Costică Buceschi și Cristian Preda a făcut cel mai bun joc din acest tur de campionat și a avut și opt goluri avans. Formația brăileană s-a apărat cu o mare determinare, Elena Șerban a închis poarta, iar în faza de atac Kristina Liscevic a fost greu de oprit. Liscevic a dat pase ideale de gol dar a fost și principala marcatoare a grupării de la Dunăre.

În doar cinci minute, Severin, Lavko și Quintino au pus un declaj de trei goluri, 3-0, între HC Dunărea și Gloria Buzău. Formația oaspete a înscris primul său gol abia în minutul 6, prin Burlacenko. A urmat o serie de patru goluri în contul echipei gazdă, care, în minutul 14, conducea cu 7-1. Un start de meci excelent pentru trupa lui Buceschi. Gloria a înscris al doilea gol abia în minutul 14, prin Iuganu, care a transformat o aruncare de la 7 metri. Meciul a fost în continuare la discreția echipei brăilene care a condus în permanență la cinci - șase goluri, iar după primele 30 de minute tabela indica scorul 14-9 pentru formația de la Dunăre.

Repriza a doua nu a schimbat nimic din modul de derulare al partidei,

HC Dunărea a evoluat dezinvolt în atac, iar în apărare nu au lăsat breșe ca buzoiencele să profite și să înscrie. Astfel că avantajul echipei brăilene a fost de opt goluri, 18-10, în minutul 35, după reușita Kristinei Liscevic. Pessoa (min. 44) a parat o aruncare de la 7 metri executată de Iuganu, iar la faza următoare Araujo a marcat pentru 20-12. Pe final de meci, echipa brăileană s-a relaxat puțin iar buzoiencele s-au apropiat la trei goluri, 20-23, în minutul 57. HC Dunărea a răspuns imediat prin două goluri semnate de Lavko și Kanaval și s-a impus cu 25-20.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 9 goluri, Lavko 3, Quintino 3, Da Rocha 3, Severin 2, Araujo 1, Schmelzer 1, Gonzalez 1, Venancio 1, Kanaval 1.

Declarații după meci:

“Astăzi am jucat așa cum mi-aș dori să jucăm fiecare meci, foarte bine în apărare, nu ne-am grăbit în faza de atac, am înscris foarte ușor goluri când situația ne-a permis. În handbal se întâmplă să ai și căderi pe durata jocului, dar cel mai important este că fetele s-au mobilizat exemplar și am arătat că suntem o echipă care poate pune probleme oricui atunci când avem motivație și jucăm așa cum am jucat astăzi. Aș vrea să le mulțumesc tuturor celor care au venit astăzi la sală și în toate celelalte meciuri, le dorim un an nou mult mai bun decât cel care se încheie, le doresc multă sănătate și îi așteptăm alături de noi în continuare. Eu îmi doresc să creștem de la meci la meci pentru că potențialul echipei este foarte mare, să avem mai multă încredere în noi și să câștigăm meciurile pe care trebuie să le câștigăm ca să ne apropiem mai mult de ceea ce ne dorim”, a declarat antrenorul echipei HC Dunărea Brăila, Costică Buceschi.

“Ne așteptam să fie un meci greu dar ne-am mobilizat exemplar. Am condus tot meciul și mă bucur că m-au ajutat foarte mult colegele în apărare, datorită lor am jucat și eu foarte bine. Această victorie o consider de 6 puncte, este foarte importantă pentru noi și sperăm ca după meciul acesta să fim într-un pas ascendent, să câștigăm în continuare. Apărarea a fost cheia în acest meci, am jucat exact ce am pregătit la antrenamente. Le mulțumim tuturor celor care vin meci de meci să ne ajute, suporterii sunt al optulea jucător și îi așteptăm cu drag la sală anul viitor”, a spus portarul Elena Șerban.

“Mulțumim tuturor suporterilor care ne-au fost alături în acest an și îi îndemnăm să ofere în continuare sprijin echipei”, este mesajul transmis brăilenilor de către conducerea clubului HC Dunărea Brăila.