Victorie cu emoții pentru HC Dunărea la penultima clasată

• brăilencele au câştigat cu 25-24 la Danubius Galaţi, în ultima secundă a meciului • Pârvuţ a salvat echipa brăileană de la un semieşec ruşinos

După ce au savurat succesul categoric al favoritelor din derby-ul cu campioana europei, CSM Bucureşti, în jur de 400 de brăileni au trecut prin mari emoţii în această seară, pentru că HC Dunărea s-a chinuit să câştige pe terenul penultimei clasate, Danubius Galaţi.

Jucătoarele antrenate de Costică Buceschi şi Cristian Preda s-au întrecut în ratări în partida contând pentru etapa a 5-a a Ligii Naţionale de handbal, iar gălăţencele au fost la un pas de a obţine un punct. Gazdele au condus cu 3-1 în debutul partidei, dar HC Dunărea a revenit în joc, a egalat şi apoi s-a distanţat la 7-4. Danubius Galaţi a reuşit să conducă la un gol, 12-11 după primele 30 de minute şi să stea în plasa brăilencelor pe tot parcursul reprizei a doua, astfel că în minutul 59 scorul era egal, 24-24. HC Dunărea a reuşit să marcheze în ultima secundă a partidei prin extrema Aneta Pârvuţ şi să evite un semieşec ruşinos în faţa unei formaii gălăţene care nu avea niciun punct după primele patru etape.

Pentru HC Dunărea au marcat Pârvuţ 5 goluri, Tătar 5, Krnic 5, Perianu 4, Orşivschi 3, Tiron 1, Szucs 1, Lipară 1.