Victorie cu 27-22 pentru HC Dunărea II în duelul cu CSM București II

• Gavrilă și Surdu au fost principalele marcatoare ale echipei gazdă • gruparea de la Dunăre se află pe locul al 4-lea în grupa A

Echipa a doua a clubului de handbal HC Dunărea Brăila merge foarte bine în campionatul Diviziei A, asta cu toate că gruparea de la Dunăre are un lot aproape de nivelul unei formații de juniori.

În etapa a 14-a a acestui eșalon, formația brăileană pregătită de Cristian Preda și mai nou și de soția antrenorului principal de la echipa de senioare, Carmen Buceschi, a trecut lejer, 27-22, de satelitul celor de la CSM București.

HC Dunărea II a controlat partida pe toată durata sa. Echipa brăileană s-a desprins după doar șase minute la 3-0, iar diferența s-a majorat la cinci lungimi, 7-2, în minutul 13. Echipa bucureșteană s-a apropiat la două goluri, 6-8, puțin după primul sfert de oră al meciului, însă replica echipei gazdă a venit imediat. Satelitul echipei brăilene a ripostat rapid și, cu cinci minute înainte de pauză conducea cu 12-6. Aceeași diferență s-a regăsit pe tabelă, 15-9, și după primele 30 de minute ale întâlnirii.

CSM București II a mai avut o răbufnire de orgoliu și s-a apropiat la doar un singur gol, 19-20, în minutul 48, însă HC Dunărea II a gestionat foarte bine finalul de meci și s-a impus meritat cu 27-22.

Pentru HC Dunărea II au marcat: Gavrilă 6 goluri, L. Surdu 6, David 4, Neacșu 4, Ababei 3, Iordache 3, Epureanu 1. Au mai jucat portarii Clara Preda, Trifan, Zaharia și jucătoarele de câmp Iorga, Grigore, Constandache.