Victorie cu 2-0 pentru Dacia Unirea, în Cupă, la Pescărușul Sarighioi Junior

* Alexandru Duțu și Raphael Stănescu au înscris golurile victoriei * în faza a 3-a a Cupei României Dacia Unirea va juca, miercuri, pe Municipal, cu Oțelul Galați * sâmbătă, echipa brăileană joacă în campionat, pe Municipal, de la ora 11.00, cu Astra

Dacia Unirea s-a calificat fără emoții în faza a treia a Cupei României. Fără mai mulți titulari, menajați pentru partida de sâmbătă din campionat, echipa pregătită de Florentin Petre a câștigat cu 2-0 meciul disputat pe terenul echipei din Liga a IV-a a județului Tulcea, Pescărușul Sarichioi Junior. Doar Cocîrlă și Stănescu au fost titulari în partidele anterioare, în rest au evoluat jucătorii cu puține minute bifate în acest sezon. Patrick Petre, Vali Robu și Paliu au rămas la Brăila, iar ceilalți titulari au intrat abia în repriza a doua.

Dacia Unirea a controlat jocul, și-a creat situații de poartă dar a ratat cinci mari ocazii de gol prin Stănescu de două ori, Apostolache, Petrache și Duțu. Formația brăileană a deschis scorul în minutul 37. Taciuc a centrat în careul gazdelor, Petrache a reluat mingea, cu capul, spre poartă, Gordin a respins-o până la Alexandru Duțu, iar atacantul Daciei Unirea a marcat cu un șut plasat din interiorul careului mare. Pescărușul Sarichioi a ripostat în minutul 43, dar mingea șutată de Ciobanu a fost deviată în corner de portarul echipei brăilene.

Dacia Unirea a continuat să rateze și în repriza a doua. Răducan a trimis mingea în bară, Voinescu a irosit două șanse de a înscrie, ambele singur cu portarul, Duțu a ratat din 6 metri. Brăilenii au înscris din nou în minutul 63, prin Raphael Stănescu, după o centrare a lui Taciuc și Dacia Unirea s-a impus cu 2-0.

“A fost un meci specific de cupă cu o echipă bună de Liga a IV-a. Noi am început meciul cu doar doi dintre titulari și cu toate acestea am ratat cinci mari ocazii de gol. Am reușit să înscriem pe finalul primei părți iar în repriza a doua am mai avut ocazii dar le-am ratat. Acum ne concentrăm pe jocul de sâmbătă, cu Astra, pe care trebuie să-l câștigăm. Sunt 3 puncte de moral, de clasament foarte importante pe care trebuie să le obținem”, ne-a declarat Marian Samuilă, antrenorul secund al Daciei Unirea.

Dacia Unirea: Duță – Cocîrlă, Moroianu, Apostolache, Ciobanu – Petrache, Priboi, Apostol, Taciuc – R. Stănescu, Duțu. Rezerve: Cristian Andrei – Cătălin Stănciulescu, Mihai Șandru, Adelin Voinescu, Alexandru Pătlăgică, Narcis Ioniță, Gabriel Răducan. Antrenor: Florentin Petre

Dacia Unirea – Oțelul Galați în Cupa României

Tot miercuri, Federația Română de Fotbal a stabilit meciurile fazei a III-a a Cupei României, ediția 2021-2022, programată să se

desfășoare miercuri, 25 august 2021, de la ora 17.30.

În acest tur intră în competiție cele 38 de echipe calificate din faza anterioară și 14 formații din cele 21 care în sezonul trecut au evoluat în campionatul Ligii a II-a. Vor avea loc 26 de meciuri.

Sorții au decis ca Dacia Unirea să joace cu Oțelul Galați, iar partida va avea loc miercuri, pe Municipalul brăilean.

Un nou derby al Dunării de Jos care, cu siguranță, va genera un joc frumos. Echipa brăileană nu a pierdut niciun joc în sezonul precedent în fața grupării gălățene și a promovat în Liga a II-a. Acum cele două rivale se vor “duela” în Cupa României și, pentru că meciul va avea loc la Brăila, evident, cu prima șansă la victorie pornește formația antrenată de Florentin Petre.

Sâmbătă avem meci oficial pe Municipal

În etapa a 4-a a Ligii a II-a, Dacia Unirea va juca sâmbătă, de la ora 11.00, pe Stadionul Municipal, cu Astra. Înaintea acestei runde formația brăileană are un singur punct și ocupă locul al 15-lea, în timp ce adversara sa se află pe poziția a 20-a și mai are de recuperat 2 puncte ca să treacă pe plus și să poată urca în clasament.

Ambele echipe au înregistrat succese în ultimele partide oficiale. Dacia Unirea a câștigat cu 2-0 meciul de Cupă disputat în deplasare la pescărușul Sarichioi Junior, iar Astra s-a impus cu 1-0, în runda a 3-a a turului, în partida cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu.