Victorie clară, 34-26, pentru HC Dunărea în duelul cu Dacia Mioveni

* prima repriză nu lăsa însă să se întrevadă acest declaj * Costică Buceschi a intervenit la pauză iar HC Dunărea și-a arătat valoarea în repriza a doua

HC Dunărea s-a impus cu 34-26, în partida de pe teren propriu cu Dacia Mioveni, din etapa a 9-a a Ligii Florilor, după un meci cu două reprize distincte. Formația brăileană a avut o evoluție modestă în primele 30 de minute dar intervenția de la pauză a antrenorului Costică Buceschi a schimbat total fața echipei brăilene. Gruparea brăileană a jucat la adevărata sa valoare și s-a impus la scor.

Cu toate că pornea cu șansa a doua, Dacia Mioveni a făcut o impresie foarte bună în Polivalentă, în prima repriză, în fața unei formații brăilene aflate la cea mai modestă evoluție a sa pe teren propriu din acest sezon competițional.

HC Dunărea a deschis scorul prin Liscevic dintr-o aruncare de la 7 metri apoi a condus cu 3-1 în minutul 4 după golurile semnate de Gonzales și Quintino. Mioveniul a reacționat repede și a egalat la 3-3, după golurile mrcate de Lazăr și Vizuete. Formația brăileană a revenit la conducere, 4-3, în minutul 9, gol Quintino, însă Beșleagă a egalat, 4-4, în minutul 10 și din acest moment Dacia Mioveni a fost echipa care a condus la un gol iar HC Dunărea a alergat după egalare. Jucătoarele pregătite de Robert Licu s-au desprins la două lungimi, 9-7, în minutul 20 și 10-8 în minutul 21 iar cu 7 minute înainte de pauză coduceau cu 11-8. Finalul de repriză a fost controlat de echipa gazdă care a egalat la 12-12, după golul marcat de Da Rocha. A urmat o “dublă” semnată de Lavko și HC Dunărea avea un avantaj de două goluri în minutul 30. Dar la ultima fază Dacia Mioveni a beneficiat de o aruncare de la 9 metri, iar Constantinescu a marcat și a stabilit scorul pauzei, 14-13 pentru HC Dunărea.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa gazdă. Costică Buceschi a reușit să-și capaciteze jucătoarele iar HC Dunărea, din minutul 36 a evoluat la nivelul adevărat al valorii echipei.

Formația pregătită de Buceschi și Preda a excelat la toate capitolele iar diferența de scor spune totul despre ceea ce s-a întâmplat în teren în această a doua repriză. HC Dunărea s-a distanțat treptat de adversara sa și a avut chiar și un avantaj de nouă goluri, 25-16, în minutul 45. Iar acest declaj s-a păstrat până aproape de finalul partidei. HC Dunărea a făcut o repriză secundă foarte bună și s-a impus, așa cum era și normal, cu 34-26, în fața ocupantei locului al 12-lea, Dacia Mioveni.

Pentru HC Dunărea au marcat: Lavko 6 goluri, Severin 5, Gonzalez 5, Liscevic 4, Da Rocha 3, Quintino 2, Araujo 2, Sazdovska 2, Kanaval 2, Udriștoiu 1, Balog 1, Mamic 1.