Victorie clară, 3-0, pentru Viitorul Ianca la Voința Limpeziș

* Dragoș Mucuță, Aurelian Petrache și Marius Coman au înscris pentru formația pregătită de Viorel Tănase

Așa cum era de așteptat, Viitorul Ianca s-a impus cu 3-0 pe terenul penultimei clasate, Voința Limpeziș, în etapa a 2-a a turneului play-out al Ligii a III-a.

Formația pregătită de Viorel Tănase a deschis scorul în minutul 3, prin Dragoș Mucuță, după o acțiune colectivă la care au mai participat Chivu, Marius Dima și Marius Coman. La capătul primului sfert de oră, Voința Limpeziș a irosit o șansă de a egala prin Vladu.

Viitorul Ianca a controlat jocul și s-a desprins la 2-0 în minutul 17, grație golului înscris de Petrache, însă un merit la această reușită a oaspeților au mai avut-o Băluță și Ciochină. Marius Coman putea marca de asemenea pentru Viitorul în două rânduri, în minutele 30 și 31. Marius Dima puteasă majoreze avantajul oaspeților în minutul 41, când a șutat violent, din lovitură liberă, însă Șerban a evitat, in extremis, golul. Băluță l-a luat la țintă pe Șerban în prelungiri și prima repriză s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea Viitorului Ianca.

Partea a doua a partidei a fost echilibrată. Voința Limpeziș a avut o șansă de gol în minutul 71, semnată de Chalbi, la care Vlăsie nu a avut emoții. Cu opt minute înainte de final, Marius Coman l-a învins pe Șerban, iar partida s-a încheiat cu victoria 3-0 a formației Viitorul Ianca.

Ambele echipe au încheiat meciul cu un jucător mai puțin, Andrei de la oaspeți și Micu de la gazde fiind eliminați în minutul 88.

Viitorul Ianca: Vlăsie – Iordache, Popa, Moroianu, Ciochină – Chivu (min. 77: Andrei), M. Dima (min. 85: Păvălache), Petrache (min. 85: Coteț), Băluță (min. 59: Cheleș) – D. Mucuță (min. 59: Postolea), M. Coman.