Victorie ca în tur: Viitorul Ianca – Dacia Unirea Brăila, 2-0

• Leonard Coteț și Costin Ciucureanu au înscris pentru echipa gazdă • Ciucureanu și-a trecut în cont și o bară în minutul 3

Viitorul Ianca a câștigat cu 2-0 partida cu Dacia Unirea Brăila, sâmbăta trecută, la Plopu, contând pentru etapa a 14-a a Ligii a III-a. A fost prima victorie pe teren propriu, în acest campionat pentru Viitorul.

Meciul a început cu două mari ocazii de fiecare parte.

În minutul 3, Ciucureanu a trimis mingea în bara porții apărate de Toma iar la faza imediat următoare Răileanu a scăpat singur cu Mihai, dar s-a grăbit și a trimis mingea pe lângă poartă.

Pe ansamblu, Viitorul a fost echipa cu o posesie a mingei superioară, iar insistența în atac a elevilor lui Adrian Baldovin a dat roade în minutul 35, când gazdele au deschis scorul prin Leonard Coteț, după o pasă foarte bună a lui Chivu.

Echipa pregătită de Marian Samuilă a dat o replică destul de consistentă și chiar putea înscrie în prima repriză dar Buhăescu a fost blocat în momentul șutului, iar Duțu nu a reușit să cadreze mingea pe spațiul porții dintr-o altă situație favorabilă.

Viitorul și-a dublat avantajul la 11 minute de la reluare, grație reușitei lui Costin Ciucureanu, servant fiind vârful de atac, Marius Coman.

Echipa gazdă a mai avut câteva ocazii de poartă irosite de Petrache, Băluță, Chivu. Dacia Unirea a ratat la rândul ei șansa golului de onoare prin Vali Robu și Alexandru Duțu, iar meciul s-a încheiat ca și în tur, pe Municipal, cu 2-0, pentru Viitorul Ianca.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache (min. 63: Ciochină), Popa, Comșa, Coteț – Păvălache, M. Dima, Chivu (min. 50: Petrache), Ciucureanu (min. 77: Cozman) – M. Coman (min. 77: Cheleș), Băluță (min. 50: Șoptică).

Dacia Unirea: Toma – Stepanenco, Sava, Bădilaș, Simion (min 80: Radu) - Răileanu (min 65: Dragomir), Boroșu, Buhăescu (min 65: Ene), V. Robu -  Vartolomei (min 30: Ghiță), Duțu (min 80: Finescu).