Victorie, 5-3, pentru Viitorul Ianca la Dinamo Bacău

• cu un hat trick, Dragoș Mucuță a fost jucătorul meciului • atacantul echipei din Ianca travesează cel mai bun sezon al său • Rareș Băluță și-a trecut în cont o “dublă

Viitorul Ianca traversează o perioadă în care are adversare inferioare valoric și bifează victorii concludente. După ce a învins pe teren propriu juniorii Daciei Unirea, formația pregătită de Viorel Tănase a câștigat cu 5-3 în deplasare, la Dinamo Bacău, meci contând pentru prima etapă a turneului play-out din Seria a II-a, a Ligii a III-a.

De departe, jucătorul meciului a fost Dragoș Mucuță, autor a trei goluri, ultimul fiind cel mai spectaculos pentru că a fost inițiatorul acțiunii și tot el a înscris. Atacantul de la Viitorul Ianca traversează cel mai bun sezon fotbalistic al său, iar meritul este al antrenorului Viorel Tănase.

Dinamo a dominat teritorial în primul sfert de oră, a avut și o ocazie de a deschide scorul, la șutul lui Tofan (min. 8), dar Mihai a înlăturat pericolul. Viitorul putea marca dar mingea șutată de Băluță nu i-a creat mari probleme portarului Anton. Echipa gazdă a avut și neșansă. Dinamo a beneficiat de o lovitură liberă, Tofan a trimis mingea în fața porții, Drugă a reluat-o spre poarta lui Mihai, însă portarul echipei din Ianca a fost salvat de bara transversală.

În continuare s-a jucat pe contre și au apărut golurile. Băluță a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 36, însă până la pauză Dinamo Bacău a întors rezultatul în favoarea sa, 2-1, după golurile înscrise de Padovei (min. 38) și Victor Ciumașu (min. 41).

Putea fi chiar 3-1 pentru formația gazdă dar Mihai a avut o intervenție foarte bună în minutul 44, la șutul lui Ciumașu.

Repriza a doua a început tot cu o ocazie în contul echipei Dinamo, cu un șut al lui Ursu, deviat de Iordache în corner. Din acest moment Viitorul Ianca a preluat ostilitățile în teren și a avut o șansă de a egala, în minutul 53, dar Ciucureanu nu a găsit spațiul porții. Conform cursului jocului, egalarea a survenit cinci minute mai târziu, după o fază fixă. Iordache a aruncat mingea de la marginea terenului, Marius Coman a deviat-o până la Mucuță, care, din 4 metri, a catapultat-o sub transversala porții gazdelor și scorul a redevenit egal, 2-2. Viitorul s-a desprins la 3-2 în minutul 70, după reușita lui Rareș Băluță. În minutul 76, Dragoș Mucuță a marcat pentru 4-2, după o centrare a lui Ciucureanu și a realizat “dubla”. Dinamo Bacău a redus din diferență în minutul 77, după ce Drugă a înscris de la punctul cu var.

În minutul 82 s-a înscris cel mai spectaculos gol al partidei. Ciucureanu i-a pasat lui Mucuță, acesta i-a pasat din cădere lui Iordache, fundașul dreapta a centrat în fața porții acolo unde era Mucuță, iar atacantul echipei oaspete a realizat hat trick-ul și a stabilit și scorul final al partidei, 5-3 pentru Viitorul Ianca.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Popa (min. 46: Comșa), Moroianu, Coteț –  Păvălache (min. 56: Șoptică), M. Dima, Ciucureanu - Băluță (min. 85: Gherghișan), Mucuță (min. 85: Andrei), Petrache (min. 56: M. Coman).