Victorie 35-33, pentru HC Dunărea în finala mică a Supercupei României, în disputa cu CSM Târgu Jiu

• este primul rezultat notabil pentru formația pregătită de Costică Buceschi în noul sezon competițional • în finala mare, CSM București a învins-o pe Rapid cu 31-22

HC Dunărea a început sezonul competițional oficial cu un rezultat notabil, victorie cu 35-33 în partida cu CSM Târgu Jiu, în finala mică a Supercupei României la handbal feminin, competiție care s-a desfășurat în premieră în acest format.

Victoria formației pregătite de Costică Buceschi și Cristian Preda nu a fost niciodată pusă la îndoială în partida cu CSM Târgu Jiu.

Prima repriză a fost însă una echilibrată. Jezic a marcat primul gol al meciului, dar Lazea a egalat, 1-1, în minutul 2. Două minute mai târziu, HC Dunărea conducea cu 3-1 după golurile semnate de Liscevic și Quintino. Formația brăileană a mai condus de două ori la două lungimi, 4-2 și 5-3 în minutul 8 însă din minutul 10 scorul a redevenit egal, 5-5. Timp de 10 minute s-a mers cap la cap, au fost cinci egalități, ultima 11-11, în minutul 20, după care HC Dunărea s-a desprins din nou la două goluri, 13-11, au marcat Mohamed și Kanaval.

La pauză, handbalistele formației brăilene o conduceu cu patru goluri, 18-14, pe CSM Târgu Jiu.

Repriza a doua a fost controlată autoritar de HC Dunărea care în permanență a avut un avantaj de trei-patru goluri, iar acest decalaj s-a mărit la șase, 27-21, în minutul 40.

CSM-ul a mai avut câteva tresăriri de orgoliu, însă nu a reușit să întoarcă soarta partidei în favoarea sa.

Deși Costică Buceschi a menajat câteva jucătoare importante, HC Dunărea s-a impus meritat cu 35-33, o diferență mai mică decât realitatea din teren și s-a clasat pe locul al treilea la Supercupa României.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic  7 goluri, Jezic 4, Quintino 4, Lupei 4, A. Popa 4, Zivkovic 3, Mohamed 3, Kanaval 2, Severin 2, Venancio 2.