Victorie, 28-23, pentru HC Dunărea în partida cu Gloria Bistrița

* formația brăileană se menține pe locul al 6-lea

HC Dunărea s-a impus la cinci goluri diferență, 28-23, în partida cu Gloria Bistrița, meci contând pentru etapa a 22-a a Ligii Florilor. Un succes important care menține formția pregătită de Neven Hrupec în lupta pentru unul dintre primele patru locuri ale acestui eșalon handbalistic. Gloria a condus cu 3-1 în minutul 5 însă HC Dunărea a reușit să restabilească egalitatea, 3-3, trei minute mai târziu. A urmat din nou o perioadă echilibrată și după două egalități, 9-9 și 10-10 echipa de la Dunăre a înscris prin Dmitrovic și Kanaval și, pentru prima dată s-a desprins la două goluri, 12-10, în minutul 25.

Același avantaj de două goluri, în favoarea echipei brăilene, 14-12, s-a consemnat pe tabelă și după primele 30 de minute.

Elisei a înscris primul gol al părții secunde însă în repriza a doua HC Dunărea a condus în permanență. Handbalistele echipei brăilene s-au desprins la șase goluri, 25-19, în minutul 55 și tot același decalaj era consemnat pe tabelă, 26-20, în minutul următor. HC Dunărea a gestionat foarte bine finalul meciului și s-a impus cu 28-23.

Pentru HC Dunărea au marcat Czeczi 7 goluri, Kanval 6, Udriștioiu 6, Dmitrovic 4, Zamfirescu 3, Dache 1, Tamires 1.