Victorie şi un pas decisiv spre cupele europene

HC Dunărea a deschis scorul prin golgetera Ada Moldovan, în minutul 8, avea deja un avantaj de de patru goluri, însă, cel mai mare decalaj, în prima repriză între cele două formaţii, a fost de şapte goluri, 10-3 pentru gazde, în minutul 20.
Elevele Alexandrinei Soare au controlat ostilităţile şi în repriza a doua, una în care de asemenea au avut un avantaj de cel puţin două goluri pe tabelă.
În minutul 45, Dunărea conducea cu 19-14, însă, la finalul partidei, diferenţa dintre cele două combatante a fost de doar două goluri, suficient însă ca brăilencele să-şi asigure victoria fără emoţii şi să se gândească încă de pe acum la o nouă participare în competiţiile continentale şi în sezonul următor.
Principalele marcatoare ale gazdelor au fost şi de această dată Katalin Jenofi şi Ada Moldovan.