Victoria Traian s-a impus cu 7-3 în amicalul cu Suporter Club Brăila | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victoria Traian s-a impus cu 7-3 în amicalul cu Suporter Club Brăila

• meciul s-a disputat miercuri, în nocturnă, la Traian • cu cinci reușite, Ioan Șerbănescu a fost jucătorul partidei

Victoria Traian a câștigat cu 7-3 amicalul cu Suporter Club Brăila, o partidă care a început la 19.30 și care, deși amicală, a adunat mulți spectatori în tribuna stadionului din Traian. Pe lângă cei care meci de meci ajung pe acest stadion, se poate spune că a fost și un eveniment “monden”, pentru că multe tinere din localitate au ținut să fie în tribună.

Victoria Traian a început meciul cu șase juniori în primul unsprezece, toți transferați de la Kinder Brăila, de partea cealaltă Suporter Club a testat mai mulți jucători aflați în probe.

Jucătorul meciului a fost Ioan Șerbănescu, autor a cinci goluri.

Partida a început în nota de dominare a echipei gazdă, care, la a doua șansă, cea din minutul 10, a deschis scorul prin Puia. Straua (min. 25) a irosit ocazia de a egala apoi au urmat două oportunități ale echipei gazdă de a marca, irosite de Popa (min. 29) și Puia (min. 33). Pe contraatac, în minutul 41, Aurică Alexandru a restabilit egalitatea în minutul 41. Victoria Traian a revenit în avantaj, 2-1, după golul înscris de I. Șerbănescu (min. 43), dar la ultima fază a primei reprize Dinu i-a pasat lui Straua, jucător adus de la Daous Dava, care a stabilit scorul primelor 45 de minute, 2-2.

I. Șerbănescu a adus-o din nou în avantaj, 3-2, pe Victoria Traian însă Suporter Club a continuat să se ridice la nivelul adversarei și a egalat la 3-3, după un penalty transformat de Bălănică (min. 71). Finalul amicalului a fost controlat de Victoria Traian care a mai înscris de patru ori, prin Preda (min. 72) și Ioan Șerbănescu (min. 75, 79, 83).

Pentru echipa gazdă putea marca la ultima fază a reprizei secunde și Andrei Ciocan, jucător de doar 13 ani, care a reușit să recupereze mingea în careul advers dar a șutat razant cu bara.

Victoria Traian: Ursea – Recuci, Zăgan, Stănciulescu, Cireașă - Preda, M. Ion, Ene – I. Șerbănescu, Puia, R. Popa. Au mai jucat: S. Șerbănescu, Dragnea, M. Buzatu, Ciocan, Păduraru, Rusu, A. Buzatu, Tănăsuică.

Suporter Club: Baltag – Decu, Dinu, Moise, Burtea – I. Dima, Fătu, Pădureț, Aurică - Straua, F. Băutu. Au mai jucat: Viroagă, I. Băutu, Cristescu, Aniculăese, V. Banciu, A. Crețu, Frînaru, Grama.