Victoria Traian a remizat, 2-2, în amicalul cu Universitatea Dunărea de Jos

• partida s-a disputat la Galaţi • Iacob şi Moţoianu au marcat pentru studenţi, Ioan Şerbănescu a realizat o “dublă” pentru Victoria Traian

Principala candidată la câştigarea viitoarei ediţii de campionat din Liga a IV-a a judeţului Brăila, Victoria Traian, a disputat o nouă partidă de verificare, de data aceasta în deplasare, la Galaţi, în compania nou promovatei în Liga a III-a, Universitatea Dunărea de Jos. Meciul a fost spectaculos, cu ocazii de o parte şi de alta şi s-a încheiat nedecis, 2-2.

După o centrare a lui Puia (min. 20), Ioan Şerbănescu a adus-o în avantaj pe Victoria Traian însă cu un minut înainte de finalul primei reprize, după o lovitură liberă, Iacob a marcat pentru gălăţeni şi a restabilit egalitatea, 1-1.

Echipa din Traian a trecut din nou în avantaj graţie golului înscris în minutul 70 de acelaşi atacant, Ioan Şerbănescu, însă gazdele au beneficiat de un penalty în minutul 88, Moţoianu a înscris şi a stabilit scorul final al amicalului, 2-2.

Antrenorii Cătălin Savu şi Eugen Baştină au vrut să vadă la lucru mai mulţi juniori pentru a stabili pe cine se pot baza în viitoarea ediţie de campionat a Ligii a III-a, ştiut fiind faptul că, în acest eşalon, pe parcursul meciului fiecare echipă este obligată să aibă în teren doi juniori născuţi în 2000 şi unul în 1999.

CSU Galaţi: Enache - Munteanu, Iacob, Ignat, Bădilaş - Şuşnea, Baştină, Vârlan, Mihai - Moţoianu, Vasea. În repriza a doua au mai jucat Blănaru, Străuţă, Stegaru, Darie, Popa, Vărădiceanu.

Victoria Traian: Tunea - Huţu, Zăgan, Gheţu, Păduraru - A. Ion, Păvălache, P. Ioan, C. Roşu, Puia - Şerbănescu. Au mai evoluat M. Ioniţă şi Tudorache.