Victoria Traian a realizat eventul

* campioana Ligii a IV-a a câștigat cu 6-5 finala Cupei României, faza județeană, cu Viitorul Șuțești * un meci interzis cardiacilor * Viitorul a condus în două rânduri, cu două goluri * echipa mai bine organizată s-a impus în final

După ce a câștigat campionatul, Victoria Traian a cucerit și Cupa României, după o finală care a depășit cu mult limitele fotbalului județean.

Ultimul meci de seniori care a opus două echipe, cele mai bune din Liga a IV-a, Victoria Traian și Viitorul Șuțești, poate fi considerat jocul anului. A fost o partidă interzisă cardiacilor, câștigată, la ultima fază, de echipa mai bine organizată, Victoria Traian.

Viitorul Șuțești a dat tonul ofensivei în minutul 5, când Matei a șutat la colțul scurt însă Tudor a fost la post. După numai cinci minute Șerbănescu a driblat și portarul și a deschis scorul, 1-0, pentru Victoria Traian. Până la pauză s-a jucat prudent, iar după primele 45 de minute campioana Ligii a IV-a avea un avantaj minim.

“Nebunia” a început în repriza a doua. La zece minute de la reluare, Alexandru Colniceanu a restabilit egalitatea, 1-1 și partida se relansa. Victoria Traian a marcat prin Andrei Antohi, golul a fost anulat, iar tribuna și banca tehnică a celor din Traian au protestat vehement. Și cum ocaziile se răzbună, la faza imediat următoare, după o pasă primită de la Irimia, Colniceanu l-a învins pe Tudor și Viitorul Șuțești a preluat conducerea, 2-1. Techiu (min. 65) a trimis mingea, cu capul peste transversală, dar în minutul 66 a înscris și Viitorul Șuțești conducea cu 3-1. Irimia putea duce scorul la 4-1, în minutul 69, însă Tudor a avut un reflex salvator, iar trei minute mai târziu Șerbănescu a irosit de asemenea o ocazie imensă de a reduce din diferență. Nici Puia nu a fost mai inspirat în minutul 81. Cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc scorul era din nou egal, după o “dublă” semnată de Antohi. Și finala a întrat în prelungiri. Viitorul Șuțești s-a desprins la două goluri în minutul 105, după eurogolul lui Cotigă (min. 97) și reușita lui Crangă (min. 105) și formația din Șuțești se pregătea să sărbătorească victoria. Numai că Victoria Traian nu a renunțat la luptă și, profitând de câteva gafe ale apărătorilor adverși, a restabilit din nou egalitatea, grație reușitelor lui Păduraru (min.110) și A. Ion (min. 113). La ultima fază a meciului, campioana Ligii a IV-a a beneficiat de un penalty, Antohi a marcat și Victoria Traian s-a impus cu 6-5.

Victoria Traian a primit din partea AJF Brăila un rând de echipament, o cupă, o diplomă și medalii. Festivitatea de premiere a fost oficiată de Laurențiu Vărgatu, președintele AJF Brăila, primarul orașului Ianca, Fănel Chiriță și vicepreședintele CJ Brăila, Ionel Epureanu.

Victoria Traian: G. Tudor – Drăgut, B. Dumitru, Căldăruș, Păduraru – Roșu, Moldoveanu, Chivu – Șerbănescu, Antohi, Păvălache. Pe lista de rezerve au figurat: Toma, Puia, A. Ion, Simion, Buzat.

Viitorul Șuțești: Constandache (min. 15: D. Tudor) – Grozea, V. Ion, Custură, Zărnescu – Cotigă, Mîță - Colniceanu, Irimia, Huțu – I. Matei.

Pe lista de rezerve au figurat: Techiu, Tiutiu, Nicolaie, Călin, Crangă, M. Coman.