Victoria Traian răstoarnă calculele hârtiei şi se califică în turul al doilea

• juniorii pregătiţi de Puiu Antohi au câştigat cu 1-0 la Viitorul Ianca • antrenorul din teren, Costel Roşu, a făcut un meci de zile mari

Contrar tuturor pronosticurilor, Victoria Traian, cu o echipă formată în majoritate din juniori, dar cu un Costel Roşu în zi de excepţie, a reuşit să o elimine din Cupa României pe Viitorul Ianca, formaţie la care au evoluat jucători cu multe meciuri în Liga a II-a precum Necoară, Olenic, Dima, sau în Liga a III-a, Smeu, Cazan şi Vali Durbacă. Golul calificării în turul al doilea a fost marcat de Alexandru Buzatu în minutul 27, după o pasă de la Costel Roşu.

Prima repriză a fost animată, cu acţiuni de o parte şi de alta, dar fără mari ocazii de gol. Moroşan (min. 5) a şutat peste poartă, iar în replică, cinci minute mai târziu, gazdele au irosit o fază promiţătoare prin Dima, care a fost blocat de Ioniţă. La capătul primului sfert de oră, Vali Durbacă i-a încercat vigilenţa lui Tunea însă mingea şutată de atacantul gazdelor nu i-a provocat niciun fel de probleme portarului echipei vizitatoare.

Golul care a decis soarta partidei s-a înscris în minutul 27, când Costel Roşu l-a lansat la marginea careului advers pe Alexandru Orăşanu, iar acesta a şutat la colţul lung făcând inutilă intervenţia lui Jalbă.

Finalul primei reprize a fost controlat de echipa vizitatoare. Putea fi 2-0 pentru Victoria Traian în minutul 30 dar Jalbă a fost mai rapid decât Moroşan şi a degajat in extremis mingea din faţa atacantului advers, apoi la faza imediat următoare, după o acţiune colectivă a oaspeţilor, Puia a trimis mingea peste transversală.

Victoria Traian a realizat prima fază periculoasă a părţii secunde, Roşu i-a pasat lui Buzatu dar atacantul oaspeţilor a fost blocat in extremis de Colniceanu.

Viitorul Ianca a atacat haotic, fapt ce le-a permis oaspeţilor să rezolve toate situaţiile înainte ca ele să devină periculoase pentru Tunea.

Oaspeţii nu s-au mulţumit să conserve rezultatul şi au mai avut câteva situaţii de poartă prin Moroşan (min. 70) care a şutat plasat dar Jalbă a scos mingea de sub bară şi Costel Roşu (min. 83) dar şi de data aceasta portarul gazdelor a fost la post.

Pe finalul meciului, Postolea a avut golul egalizator în vârful bocancului dar a ratat în situaţie de unu la unu cu Tunea. Enache (min. 89) de la oaspeţi şi Dima (min. 95) de la gazde au ratat ultimele situaţii de partă, iar partida s-a încheiat cu victoria la limită a echipei Victoria Traian.

“Victorie meritată şi toată echipa merită felicitată. Deşi juniori, toţi jucătorii tineri, au avut prestaţii foarte bune la primul lor meci oficial cu o echipă de seniori. A fost un meci controlat cap coadă de noi, acum aşteptăm să aflăm care va fi adversara din turul al doilea”, ne-a declarat Costel Roşu, antrenorul secund al echipei Victoria Traian.

Viitorul Ianca: Jalbă – M. Ion, Postolea, Smeu, Al. Cireaşă – Colniceanu, Olenic –  Cazan (min. 72: Dobrin), M. Dima, Necoară – V. Durbacă (min. 78: Vrânceanu).

Victoria Traian: Tunea – Orăşanu, Gheţu, Baciu, Ioniţă –  P. Ioan  – Roşu, Bogoş (min. 73: Enache), Puia (min. 64: Tudorache) – Moroşan (min. 89: Păduraru), Buzatu.