Victoria Traian, primul lider al Ligii a IV-a

• Formația din Traian s-a impus cu 16-0 la CS Făurei • victorie la scor, 7-1, pentru Viitorul Cireșu în partida cu Suporter Club Brăila • succese cu 3-2 pentru ACS Comunal Cazasu și Viitorul Însurăței

Principalele formații care se vor lupta pentru titlul de campionă județeană a Ligii a IV-a în sezonul 2023-2024, Victoria Traian și Viitorul Cireșu, au obținut victorii clare în prima etapă a turului.

Victoria Traian nu a avut milă de tânăra echipă de la CS Făurei și a realizat scorul etapei, 16-0. Astfel, echipa pregătită de Bogdan Grigore și Nicu Rotaru devine primul lider al noii stagiuni din Liga a IV-a.

Meciul nu a avut istoric, la pauză a fost 5-0, iar la final 16-0. Pentru Victoria Traian au marcat: M. Ion (min. 4, 60), Ene (min. 23), R. Oprea (min. 27, 79, 84), Cireașă (min. 31), I. Șerbănescu (min. 33, 55, 65), Preda (min. 49), M. Buzatu (min. 68), R. Popa (min. 72, 76), L. Puia (min. 86), S. Rancea (min. 88).

Victoria Traian: Dinu – Zăgan, Preda, Stănciulescu, Cireașă (min. 46: Rancea) - Moldoveanu (min. 50: M. Buzatu), Ene (min. 46: Orășanu), M. Ion, Recuci (min. 46: Puia) – I. Șerbănescu (min. 65: R. Popa), Oprea.

La Urleasca, Viitorul Cireșu s-a impus cu 7-1 în partida cu Suporter Club Brăila. O partidă care în multe momente s-a desfășurat într-un ritm alert. Viitorul a deschis scorul în minutul 18, prin Alin Radu, după un corner executat de Mihai Popa. Niță a marcat pentru 2-0 în minutul 23, iar la pauză a fost 4-0, după golurile înscrise de Alin Radu (min. 31) și Sorin Butiseacă (min. 45). Dima a irosit o mare ocazie de gol pentru Suporter Club în minutul 43.

Repriza a doua a fost controlată tot de Viitorul Cireșu, care a mai înscris de trei ori prin Mihai Popa (min. 53, 78) și S. Nicoliță (min. 68). Bălănică a marcat în minutul 59 pentru echipa brăileană. Portarul Baltag a fost eliminat în minutul 82, pentru că a prins mingea în afara careului de 16 metri

Viitorul Cireșu: Constandache – V. Ion (min. 46: I. Popa), Cotigă, Grecu (min. 46: B. Dumitru), Spînu (min. 73: S. Matei) – Niță, Mîță, A. Radu, S. Butiseacă (min. 67: Cîrnu) - M. Popa (min. 85: Gheorghică), S. Nicoliță.

Suporter Club: Baltag – Topciu, Moise, Fătu, Burtea – I. Dima (min. 32: Bălănică), Pădureț (min. 82: Buhai), Aurică, Dinu – F. Băutu, Straua (min. 62: Decu).

Tricolorul Lanurile – Sportul Chiscani, 0-3

Sportul Chiscani s-a impus cu 3-0, după ce la pauză a condus cu 1-0, în deplasare la Tricolorul Lanurile. Formația din Chiscani a marcat primul gol la ultima fază a primei reprize, dintr-o fază fixă. Sportul a beneficiat de o lovitură liberă iar Cristi Pascu marcat, 0-1.

Cristi Pascu a realizat “dubla”, tot din lovitură liberă, în minutul 71. În penultimul minut de joc al părții secunde, Silviu Manole și-a trecut numele pe lista marcatorilor iar Sportul Chiscani a câștigat cu 3-0.

Revenită în Liga a IV-a, Viitorul Însurăței s-a impus cu 3-2 pe teren propriu, în partida cu Daous Dava Brăila.

Moldoveanu a adus echipa gazdă în avantaj în minutul 16 iar Gheorghiță Vialli (min. 29) a marcat pentru 2-0. Novac a marcat pentru Daous Dava în minutele 33 și 50 și scorul a redevenit egal. În minutul 52, Marin Baicu a marcat pentru gazde și Viitorul Însurăței s-a impus cu 3-2.

ACS Comunal Cazasu și Viitorul Galbenu au fost la egalitate la pauză, 0-0, iar în startul părții secunde oaspeții au înscris de două ori. Echipa din Cazasu a întors rezultatul în favoarea sa după golurile semnate de S. Ion din penalty, Licitonschi și Pârlițeanu.

“Am avut ceva emoții dar am reușit să începem cu dreptul această ediție de campionat”, ne-a declarat Iulian Voicu, președintele ACS Comunal Cazasu.