Victoria Traian nu a jucat, dar se menţine pe primul loc

În etapa a 24-a s-au disputat doar patru meciuri, în trei victoria a revenit echipelor vizitatoare şi doar Voinţa Vişani şi-a valorificat avantajul terenului propriu. Teoretic însă, la Vişani oaspeţii porneau cu prima şansă, însă "Pandurii" au pierdut acest joc şi odată cu el şi şansa de a încheia acest campionat pe locul al patrulea. Sportul Chiscani, pentru care Ionuţ Huţu a reuşit o "dublă", a realizat scorul etapei, 4-0, în deplasarea de la Gloria Movila Miresii, astfel că formaţia pregătită de Georgel Pascu nu mai are cum să rateze locul al patrulea în acest sezon competiţional. Cu puţină şansă, Sportul ar fi putut termina competiţia pe podium. Cu portarul Ionuţ Baicu eliminat încă din minutul 24, Viitorul Însurăţei s-a impus cu 3-2 la CS Făurei şi s-a apropiat la doar patru puncte de prima clasată, Victoria Traian. Tot la scor, 4-1, s-a impus Viitorul Ianca la Cazasu, după un meci cu două reprize diametral opuse. Victoria Cazasu a controlat ostilităţile în prima parte a meciului însă jucătorii echipei gazdă au ratat din toate poziţiile, astfel că la pauză scorul a fost egal, 1-1. În repriza a doua elevii lui Viorel Ciucaşu au avut o prestaţie foarte bună şi au mai înscris de trei ori. Voinţa Găiseanca a câştigat la "masa verde" partida din deplasare cu Stars Brăila, la fel şi Victoria Old Boys Însurăţei, cu menţiunea că adversara acesteia din urmă, Avântul Mircea Vodă, s-a retras din campionat.
După etapa a 24, pe primul loc se menţine Victoria Traian cu 60 de puncte, locul al doilea este deţinut de Viitorul Însurăţei, 56 puncte, iar al treilea de Stars Brăila, 43 puncte.