Victoria Traian la al 14-lea succes consecutiv

În etapa a 15-a a Ligii a IV-a, echipele gazdă s-au impus în două partide, în tot atâtea meciuri victoria a revenit formaţiilor vizitatoare iar jocul de la Făurei s-a încheiat la egalitate, 3-3, după ce Pandurii Tudor Vladimirescu a condus cu 2-0 la pauză. Dan Andrieş de la Pandurii a fost eliminat în minutul 77 iar gazdele au reuşit să egaleze prin Ciurea, la ultima fază a meciului. În cele cinci partide disputate, s-au marcat 23 de goluri, 12 de către gazde, 11 de către oaspeţi.
Dergby-ul de pe stadionul Progresul s-a încheiat cu victoria clară, 3-1, a echipei gazdă, Stars Brăila după ce la pauză oaspeţii conduceau cu 1-0. Jocul a fost spectaculos, ocaziile au alternat de la o poartă la alta însă toate golurile s-au înscris din faze fixe. Stars a obţinut al doilea succes consecutiv în decurs de o săptămână şi a urcat pe locul al treilea în clasament. Lidera, Victoria Traian, şi-a creat nenumărate ocazii în primele 70 de minute ale partidei cu Viitorul Ianca însă a marcat doar o singură dată, în minutul 63 prin Valentin Durbacă. Finalul partidei a aparţinut echipei vizitatoare însă, datorită intervenţiilor foarte bune ale portarului Viorel Constandache, elevii lui Viorel Ciucaşu nu au reuşit să înscrie golul egalizator. Victoria Traian a bifat al 14-lea succes consecutiv şi a mai făcut un pas spre titlul de campioană judeţeană. Victoria Cazasu a realizat scorul etapei, 5-2, în partida de pe teren propriu cu Gloria Movila Miresii. Cu un jucător mai puţin pe teren din minutul 59, portarul Alexandru Chirlacofschi fiind eliminat pentru un fault în calitate de ultim apărător, Victoria Old Boys Însurăţei a pierdut la limită, 2-3, partida de pe teren propriu cu Voinţa Vişani.
Voinţa Găiseanca a obţinut primele trei puncte în acest sezon competiţional, după victoria la "masa verde" din partida cu Avântul Mircea Vodă, grupare care s-a retras din competiţie.
Viitorul Însurăţei a stat.
După 15 etape, pe locul întâi se află Victoria Traian cu 42 de puncte, locul al doilea este deţinut de Viitorul Însurăţei 34 puncte iar al treilea de Stars Brăila 31 puncte.