Victoria Traian, egal, 3-3, în amicalul cu Voința Limpeziș

• echipa vizitatoare a condus cu 2-0 în minutul 16, după o “dublă” semnată de William Ofori • în minutul 70 era 3-2 pentru Victoria Traian, după golurile marcate de I. Șerbănescu din penalty, Goleanu și Moldoveanu • Robert Jon a stabilit scorul final 3-3, în minutul 88

Fărățiva titulari importanți, Victoria Traian a remizat, 3-3, în amicalul cu Voința Limpeziș, formație care s-a întărit serios în această vară cu jucători străini, pentru că dorește să rămână în Liga a III-a.

Voința Limpeziș a controlat startul de partidă și în minutul 16 conducea cu 2-0, grație unei “duble” semnate de William Ofori. Între cele două goluri marcate de oaspeți se pot consemna două incursiuni ale lui Ioan Șerbănescu și un șut al lui Diaconu, însă mingea șutată de jucătorul venit de la Vaslui, a trecut peste transversală. În minutul 28, Ioan Șerbănescu a fost faultat în suprafața de pedeapsă adversă și arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri pentru Victoria Traian. Tot Șerbănescu a executat penaty-ul și a marcat, min. 28: 1-2. Până la pauză, formația pregătită de Nicu Rotaru și Bogdan Grigore și-a creat multe ocazii de a marca, însă Goleanu (min. 29) și Moldoveanu (min. 31) nu au reușit să-l învingă pe Paraschiv, iar mingea reluată spre poartă de Mogoș (min. 37) a lovit transversala.

Voința Limpeziș putea să se desprindă la două goluri în minutele 42 și 44, dar portarul Ursea a avut un reflex salvator la șutul lui Robert iar la cea de a doua fază portarul gazdelor a fost salvat de bară.

La trei minute de la reluare, William Ofori a trimis mingea în bară, apoi au urmat două ocazii ale gazdelor irosite de Goleanu și I. Șerbănescu.

Victoria Traian, cu foarte mulți jucători foarte tineri, majoritatea de la Kinder, a forțat egalarea și a obținut-o în minutul 61, când Goleanu a șutat de la 22 de metri iar mingea a poposit în poarta apărată de Paraschiv, 2-2. Echipa gazdă a trecut în avantaj în minutul 70, după un gol spectaculos marcat de Moldoveanu, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Voința Limpeziș a reușit, cu două minute înainte de final, să egaleze prin Robert Jon, iar amicalul s-a încheiat nedecis, 3-3.

Victoria Traian: Ursea – Diaconu, Stănciulescu, Zăgan, Cireașă - Preda, M. Ion, Moldovanu – I. Șerbănescu, Mogoș, Goleanu. Au mai jucat: Dinu, Ciocan, Rădulescu, Popa, Dragnea, Rancea, S. Șerbănescu, Ene, Puia, Recuci, A. Buzatu, M. Buzatu, Rusu, Tănăsuică.