Victoria Traian defilează şi în Cupa României - faza judeţeană

În optimile Cupei României - faza judeţană Brăila, şase partide s-au încheiat în timpul regulamentar de joc, la jocul de la Berteşti dintre Victoria Old Boys Însurăţei şi Voinţa Făurei Sat a fost nevoie de două reprize de prelungiri ca să se stabilească echipa care va merge în faza următoare a competiţiei iar meciul de pe stadionul "Ştefan Vrăbioru" din Ianca nu s-a disputat, verdicul urmând a fi dat de către Comisia de Disciplină a AJF Brăila. Partida derby s-a disputat la Chiscani între Sportul, locul al patrulea în Liga a IV-a şi lidera autoritară a acestui eşalon, Victoria Traian. Cu toate că a evoluat în inferioritate numerică din minutul 57, Paul Olmazu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, Victoria Traian şi-a asigurat fără probleme un loc în faza următoare a competiţiei. Şi în partida de la Tudor Vladimirescu, câştigată de gazde cu 4-2, ambele formaţii au încheiat meciul în inferioritate numerică. De la Pandurii, Fănel Ghioca a fost eliminat după ce a primit direct cartonaşul roşu, iar Olaru după două cartonaşe galbene şi tot pentru cumul de cartonaşe galbene a fost eliminat şi Viorel Banciu de la Viitorul Însurăţei. Şi tot cu un jucător mai puţin încă din prima repriză, Victoria Cazasu s-a impus cu 5-2 în deplasarea de la Viitorul Cireşu. Un meci palpitant, cu răsturnări de scor, s-a desfăşurat la Stăncuţa între două formaţii aflate pe locuri fruntaşe în Liga a V-a, Stanriz şi Comagrim Dudeşti. Gazdele au înscris de două ori în primul sfert de oră prin Aurel Oancea şi Hagi Baicu apoi au lăsat garda jos astfel că oaspeţii au reuşit să reducă din diferenţă în minutul 27 prin Nicu Ţurcan, care a transformat o lovitură de la 11 metri. În prima jumătate a reprizei a doua tot formaţia din Dudeşti a controlat jocul şi, conform ostilităţilor din teren, Comagrim a restabilit egalitatea în minutul 53 prin Mihai Florea. Treziţi la realitate de indicaţiile instructorului Costel Dumitru, jucătorii de la Stanriz au preluat iniţiativa şi în minutul 78 Daniel Dumitru a marcat golul calificării echipei Stanriz în faza următoare a competiţiei.
În celelalte meciuri s-au înregistrat rezultate normale.