Victoria Traian, cu 31 puncte, este noul lider din Liga a IV-a

• pe locul al doilea se află Viitorul Șuțești, iar pe al treilea Viitorul Cireșu, care a stat în această rundă • cu patru reușite, Lucian Cojocaru este golgheterul etapei a 13-a

În etapa a 13-a a Ligii a IV-a, două echipe și-au valorificat avantajul terenului propriu, Viitorul Șuțești și Voința Vișani, două au câștigat în deplasare, este vorba despre Victoria Traian și Daous Dava Brăila, iar surpriza s-a produs la Urleasca, acolo unde formația gazdă, AFC Urleasca, a remizat, 1-1, cu ACS Comunal Cazasu. S-au marcat 32 de goluri, 17 fiind realizate de echipele care au evoluat pe teren propriu, 15 au fost înscrise de echipele vizitatoare.

Runda cu numărul 13 a fost una cu ghinion pentru Viitorul Cireșu, care a stat și acum, din postura de lider, a ajuns pe locul al treilea. Însă fiecare echipă va sta câte o etapă până la finalul turului.

Voința Vișani a realizat scorul etapei, 10-0, pe teren propriu cu “lanterna roșie” a campionatului, CS Făurei. Jucătorul meciului și totodată golgheterul rundei a fost Lucian Cojocaru, de la Vișani, care a marcat patru goluri (min. 5, 71, 76, 81), celelalte reușite ale echipei Voința Vișani fiind realizate de Radu (min. 32), Nazâru (min. 43, 57), Manea (min. 73), Fodulu (min. 79), Călin (min. 88).

Viitorul Șuțești a câștigat cu 6-1 partida de pe teren propriu cu Sportul Chiscani. Matei a realizat un hattrick, după ce a marcat în minutele 13, 30, 50, Tiutiu (min. 32), Huțu (min. 40) și Colniceanu (min. 89) au mai înscris pentru echipa gazdă, Sima (min. 81) a marcat golul de onoare al oaspeților.

Victoria Traian s-a impus cu 8-0 la Tricolorul Lanurile și este noul lider al campionatului. Căldăruș (min. 5, 36), I. Șerbănescu (min. 12), Dobrin (min. 21), Goleanu (min. 44), Păduraru (min. 61), P. Ioan (min. 64), B. Dumitru (min. 89) au înscris golurile formației vizitatoare.

Dinamic Unirea a avut un start bun de meci cu Daous Dava Brăila, însă, cu mult mai experimentată, formația vizitatoare a condus cu 1-0 la pauză, a marcat Peltea (min. 39), iar în repriza a doua a mai înscris de patru ori prin Boitaș (min. 56), Ghiță (min. 68), Căpriță (min. 84, 90).

ACS Comunal Cazasu a condus cu 1-0 din minutul 12, când a înscris Pascale, până în minutul 64, când Popescu a restabilit egalitatea.

După această etapă, în fotoliul de lider s-a instalat Victoria Traian cu 31 de puncte, pe locul al doilea a urcat Viitorul Șuțești cu 30 de puncte, iar pe poziția a treia, pentru că a stat în această etapă, a coborât Viitorul Cireșu.