Victoria Traian a câștigat Cupa României – faza județeană Brăila

* formația din Traian a învins-o cu 3-0, în finala mare, pe ACSC Cazasu * Voința Vișani s-a clasat pe locul al treilea * Mihai Popa a marcat cel mai spectaculos gol al fazei finale

Finala mare a Cupei României – faza județeană Brăila, a început în nota de dominare a echipei Victoria Traian.  Șerbănescu (min. 11) a șutat la colțul lung însă Aramă a fost la post, iar la faza următoare Moldoveanu a pasat printre apărătorii formației din Cazasu până la Chivu, acesta a șutat puternic dar Armă a prins mingea în doi timpi. În minutul 20 Ciocan a șutat de la 10 metri, dar Aramă a scos mingea de la rădăcina barei. Presiunea pusă de jucătorii echipei Victoria Traian asupra careului advers s-a concretizat pentru prima dată în minutul 21. Șerbănescu a centrat la marginea careului mic, Ciocan a trimis mingea în plasă, iar formația din Traian conducea meritat cu 1-0. Putea fi 2-0 pentru Victoria Traian în minutul 28 dar transversala s-a opus la șutul lui Ionuț Huțu. ACSC Cazasu a avut o șansă de a restabili egalitatea în minutul 37, dar Matei a reluat mingea, cu capul, pe lângă bară. După o cursă personală, Ioan Șerbănescu a marcat în minutul 42 și a stabilit scorul primei reprize, 2-0 pentru Victoria Traian.

Adrian Coman (min. 78) a centrat de pe stânga, Moldoveanu a reluat mingea cu capul, aceasta a lovit bara și a poposit în plasă, era 3-0, pentru Victoria Traian și partida jucată.

Festivitatea de premiere a fost oficiată de președintele AJF, Laurențiu Vărgatu, președintele CJ Brăila, Francisk Chiriac și primarul comunei Traian, Nicușor Abăseacă.

“A fost o competiție reușită, de un nivel valoric ridicat, cu multe meciuri interesante. Cele mai bune echipe au ajuns în fazele finale”, ne-a declarat Laurențiu Vărgatu, președintele AJF Brăila.

ACSC Cazasu: Aramă - Cazan, Custură, Urmeș (min. 70: Licitonschi), Luchian (min. 85: Vasiliu) – Pârlițeanu, Bratosin (min. 46: Călin), Cotigă, Pavelescu (min. 62: Avramescu) – Matei, Piașu.

Victoria Traian: Tudor – V. Ion, Zăgan, Ghețu, A. Coman – P. Ioan, Moldoveanu, Chivu, I. Huțu (min. 75: Mogoș) – Șerbănescu (min. 85: I. Andrei), Ciocan (min. 75: Buzatu).

Meci spectaculos cu răsturnări de scor la Plopu

Finala mică Voința Vișani – Viitorul Cireșu a fost una spectaculoasă, cu răsturnări de scor și cu lovituri de departajare de la 11 metri.

Viitorul Cireșu a deschis scorul în minutul 2, după o lovitură liberă indirectă, de la 6 metri, transformtă în gol de Mihai Popa. În minutul 17 Cloșcă a egalat, 1-1, iar două minute mai târziu Pungă a dus scorul la 2-1 pentru Voința Vișani. Cu opt minute înainte de finalul primei reprize Bogoș a marcat pentru 3-1. În primul minut al reprizei a doua Mihai Popa a înscris un eurogol, mingea șutată de el de la 20 de metri oprindu-se în vinclul porții adverse. Autor a unei “duble” Mihai Popa i-a pasat lui Văceanu, acesta a marcat și scorul a redevenit egal, 3-3. Până la finalul timpului regulamentar de joc nu s-a mai înscris așa că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare de la 11 metri. După loteria penalty-urilor Voința Vișani s-a impus cu 7-6. Pentru Vișani au marcat Pungă, Nazâru, Pîslaru, și Rusu, iar pentru Viitorul Cireșu au înscris Percă, Văceanu și Mihai Popa.

Fiecare echipă a primit o diplomă, o cupă și o minge, în plus câștigătoarea a primit și medalii.