Victoria Traian a câștigat cu 6-2 amicalul cu Sportul Chiscani

• la pauză a fost 4-0 • repriza a doua a fost echilibrată

La jumătatea acestei săptămâni, Victoria Traian s-a impus cu 6-2 într-un amical cu Sportul Chiscani. Prima repriză a fost controlată autoritar de echipa pregătită de Bogdan Grigore și Nicu Rotaru.

Victoria Traian a deschis scorul chiar în primul minut de joc. După o combinație între Moldoveanu și Mihai Ion, mingea a ajuns la Remus Oprea care l-a învins pe portarul oaspeților cu un șut la colțul lung.

Putea fi 2-0 în minutul 6 dar Moldoveanu, rămas singur cu portarul Cucu, a fost deposedat in extremis de Dobrin.

Goleanu (min. 12) a șutat milimetric pe lângă poartă. Dominarea formației din Traian s-a concretizat în minutul 16, când Goleanu a primit o pasă de la Mogoș și l-a învins pe Cucu cu un șut de la 12 metri pentru 2-0. Până la pauză, Victoria Traian a mai înscris de două ori, în minutul 26 prin Orășanu, după o neînțelegere între portarul Cucu și Fătu și în minutul 39 prin Mogoș, după o pasă inspirată a lui Oprea.

În minutul 41, Cristi Pascu a trimis prima minge pe spațiul porții pentru Sportul Chiscani dar Mihai a fost la post. Iar la pauză a fost 4-0 pentru Victoria Traian.

La pauză, ambele formații au făcut mai multe schimbări, astfel că repriza a doua a fost echilibrată.

În minutul 60, Silviu Manole a redus din diferență, iar opt minute mai târziu Sportul a înscris al doilea gol, prin Dobrotă.

Victoria Traian a punctat prin Ioan Șerbănescu (min. 74) pentru 5-2 iar la faza imediat următoare, Rancea a trimis mingea în transversală.

Angajat de Alexandru Oprea, Rancea a înscris în minutul 80 și a stabilit scorul final, 6-2, pentru Victoria Traian.

Victoria Traian: A. Mihai – Cireașă, Zăgan, Preda, Orășanu – Moldoveanu, M. Ion, Ene – Oprea, Goleanu, Mogoș. Au mai jucat: Rusu, L. Puia, I. Șerbănescu, Rădulescu, Rancrea, M. Buzatu, Costea, B. Dumitru.

Sportul Chiscani: Cucu – G. Ioniță, M. Pascu, Dobrin, Sima – Fătu, Manole, C. Pascu, Streche – Bolozan, S. Gavrilă. Au mai jucat: Hîncu, Sgîrcitu, R. Cotigă, Stoian, Stroe, Nuțu.