Victoria Traian a câștigat cu 5-1 amicalul cu Viitorul Ianca

• Chivu, Mogoș de două ori, Luca și Nedelea au înscris pentru echipa gazdă, Marius Coman pentru Viitorul Ianca

Miercuri după-amiază, Victoria Traian și Viitorul Ianca, în noua sa formulă, au susținut un amical la care au fost și spectatori destul de mulți. Partida de verificare a fost câștigată cu 5-1 de echipa din Liga a IV-a, pregătită de Bogdan Grigore și Nicolae Rotaru.

Victoria Traian putea deschide scorul în minutul 6, când Mogoș a rămas singur cu Apostol, dar a ratat. Trei minute mai târziu, Chivu a șutat la colțul lung și a deschis scorul, 1-0, pentru Victoria Traian. La capătul primului sfert de oră, Oprea a centrat de pe dreapta iar Goleanu a trimis mingea, cu capul, puțin peste transversală.

Oprea (min. 25) a luftat din 6 metri, după o fază rapidă creată de Moldoveanu și o pasă inspirată a lui Mogoș. La faza următoare, echipa din Liga a III-a a avut o șansă de gol irosită de Marius Coman.

Cu cinci minute înainte de pauză, Moldoveanu i-a pasat lui Mogoș care a marcat pentru 2-0.

La două minute de la reluare, cel mai bun jucător al echipei din Ianca în acest amical, Marius Coman, a înscris golul meciului, voleu de la 25 de metri și mingea a intrat în vinclul porții apărate de Dinu. Goleanu a ratat singur cu portarul, în minutul 50. Putea fi 2-2 patru minute mai târziu, însă Dinu a scos, in extremis, mingea de pe linia porții, după ce aceasta fusese trimisă spre gol de Marius Coman.

Moldoveanu a trimis o diagonală de 30 de metri până la Cireașă, care a rămas singur cu Apostol, dar a trimis mingea pe lângă țintă.

Echipa din Ianca a mai avut o șansă de gol, dar Păvălache (min. 70) a trimis mingea în bară.

Și în loc de 2-2 a fost 3-1 pentru gazde, după golul semnat de Luca. Mogoș (min. 86) și Nedelea (min. 88), chiar la prima atingere a mingei, au mai înscis pentru Victoria Traian, care s-a impus cu 5-1.

Victoria Traian: Dinu – Recuci, Orășanu, Stănciulescu, Cireașă - Oprea, Moldoveanu, C. Pascu, Chivu – Mogoș, Goleanu.

Au mai jucat: Ursea, R. Popa, M. Buzatu, Rădulescu, Nedelea, M. Ion, S. Șerbănescu, Rancea, A. Ciocan.

Viitorul Ianca: Apostol – Tudor, Moroianu, Cazacu, I. Stoica – Ciobanu, Filip, Păvălache, Cheleș - M. Coman, Comșa.

Au mai jucat: Ochiană, Puia, Nistor, S. Stoica.