Victoria Traian a câștigat cu 3-1 derby-ul cu Viitorul Șuțești

* un meci viu disputat, cu multe ocazii și cu goluri spectaculoase * soarta partidei s-a decis în minutul 70 * rezultatele înregistrate în etapa a 2-a a Ligii a IV-a

Meciul dintre Viitorul Șuțești și Victoria Traian s-a ridicat, ca valoare, cu mult peste nivelul Ligii a IV-a. S-au “duelat” două echipe care ar face față chiar și în Liga a III-a, pentru că au în componență fotbaliști cu experiența eșalonului menționat, dar și a Ligii a II-a. Practic, momentul psihologic s-a derulat în minutul 70. Atunci Crangă a ratat din 8 metri, poziție centrală, singur cu Tudor, iar pe contraatac oaspeții au marcat prin Chivu și echipa vizitatoare conducea din nou pe tabelă, 2-1.

Pe fondul unui joc echilibrat, Ciocan (min. 4) de la gazde și Buzatu (min. 14) de la oaspeți, au șutat puternic, plasat, dar ambii portari au avut intervenții sigure. În minutul 16, Victoria Traian putea deschide scorul, Șerbănescu a centrat în careul gazdelor, dar Buzatu a trimis mingea, în bară. Patru minute mai târziu, Emanuel Moldoveanu a șutat din unghi, din afara careului și a trimis mingea la colțul lung, iar Victoria Traian conducea cu 1-0. Viitorul Șuțești putea egala în minutul 24, dar S. Robu, cu toată poarta goală, l-a luat la țintă pe Tudor. Egalitatea s-a restabilit în minutul 29 în urma eurogolului marcat de Adrian Coman. Fundașul gazdelor a șutat de la 22 de metri, mingea a lovit transversala și a poposit în plasă. Tudor a avut intervenții de calitate în minutele 41 și 44, la șuturile lui S. Robu și Huțu, iar la ultima fază a avut noroc, deoarece mingea șutată de S. Robu a lovit transversala. Astfel că după primele 45 de minute scorul a fost egal, 1-1.

La zece minute de la reluare Buzatu a șutat la colțul lung, dar Ioniță a degajat mingea, din apropierea liniei porții.

În minutul 70, echipa din Șuțești putea prelua conducerea însă Crangă a ratat incredibil, fiind singur cu Tudor, iar pe contraatac Victoria Traian a marcat un gol spectaculos prin Chivu. Șapte minute mai târziu, Costel Roșu a trimis mingea în vinclu, din lovitură liberă, de la 20 de metri și a stabilit soarta partidei, 3-1, pentru Victoria Traian.

Viitorul Șuțești: Constandache – Mîță (min. 85: G. Costache), Colniceanu, V. Ioniță, A. Coman (min. 88: Vizireanu) – S. Robu, Călin, Cotigă, I. Huțu – Matei (min. 67: Crangă), Ciocan.

Victoria Traian: Tudor – Drăgut (min. 89: Orășanu), Dobrin, Zăgan, B. Dumitru – Buzatu (min. 67: Simion), P. Ioan, Roșu, Chivu (min. 89: Puia) – Moldoveanu, Șerbănescu (min. 81: A. Ion).