Victoria Traian a câștigat cu 2-0 partida cu AFC Urleasca

* Ioan Șerbănescu și Goleanu au marcat golurile în derby-ul comunei Traian * Viitorul Șuțești este lider cu maximum de puncte, după două runde * Viitorul Cireșu ocupă locul al doilea, cu 9 puncte, dar cu un joc mai puțin disputat

Cel mai interesant joc al etapei a 4-a, derby-ul comunei Traian, Victoria Traian –  AFC Urleasca, s-a încheiat cu victoria, 2-0, a campioanei en titre, formație superioară în primul rând la capitolul pregătire fizică.

Meciul a fost controlat de formația gazdă care a și înscris de două ori, prin Ioan Șerbănescu și Goleanu. Cristi Pascu a irosit o șansă de gol pentru nou promovata AFC Urleasca, dar și Victoria Traian putea câștiga cu 3-0, dacă Dăguț nu rata singur cu portarul oaspeților.

Victoria Traian: Olaru - Drăguț, Orășanu, Stănciulescu, B. Dumitru – I. Șerbănescu, Bogoș, P. Ioan, Gorgovan – Mogoș, Goleanu. Au mai jucat: Balaban, R. Șerbănescu, Căldăruș, Păduraru.

AFC Urleasca: Baicu – Bălan, Lupașcu, Piașu, A. Coman – Băluță, C. Pascu, Mădulărea, Dumitrana – Ciocan, S. Crăciun. Au mai intrat: N. Bratosin, C. Ștefan, Lascu, Dumitrescu, Pîrlițeanu.

Liderul, Viitorul Șuțești, a bifat cel de-al patrulea succes la scor, consecutiv, 7-0, în deplasarea de la Daous Dava Brăila. Colniceanu a realizat un hat trick, celelalte goluri ale formației de pe primul loc fiind marcate de R. Cristea, Tiutiu, I. Huțu și Custură.

Echipa de pe locul al doilea, Viitorul Cireșu, s-a impus cu 4-0 însă victoria s-a conturat abia în repriza a doua. Mihai Popa a ratat un penalty în minutul 44 astfel că la pauză scorul a fost egal, 0-0. La începutul părții secunde Dinamic a rămas în inferioritate numerică iar jocul a fost la discreția celor de la Viitorul care au marcat de patru ori prin Stelian Nicoliță, Gabriel Popa, Alexandru Niță și Alexandru Popa.

Sportul Chiscani a fost condusă cu 1-0, autogol M. Pascu (min. 2), de ACS Comunal Cazasu, însă în minutul 22, după reușita lui George Iacob, scorul a redevenit egal, 1-1. Sportul a preluat conducerea, 2-1, gol Sergiu Simion în minutul 65, dar bucuria gazdelor a durat doar 5 minute pentru că Alexandru Pascale a egalat din penalty. Sportul a dominat finalul de meci, a mai înscris de două ori prin Simion și Radu Fătu și s-a impus cu 4-2.

Nou promovata Tricolorul Lanurile a câștigat cu 4-2, în deplasarea de la CS Făurei.

Lider după 4 etape, cu maximum de puncte, 12, este Viitorul Șuțești, locul secund este ocupat de Viitorul Cireșu, 9 puncte, dar cu un joc mai puțin disputat.