Victoria Traian a câștigat, 2-1, prima manșă a barajului cu Unirea Braniștea

* Cosmin Chivu a marcat o “dublăși a fost jucătorul meciului * returul de la Galați va decide echipa care promovează în Liga a III-a

Partidă tipică barajelor de promovare la Traian, între campioanele Ligii a IV-a din Brăila și Galați, Victoria Traian – Unirea Braniștea. Atmosfera a fost una “incendiară”, pentru că la acest meci au asistat peste 500 de spectatori.

În manșa tur, niciuna dintre cele două combatante nu s-a hazardat și a căutat să joace cât mai prudent pentru a obține un rezultat bun, în perspectiva returului de la Galați. Cu câțiva jucători a căror valoare și experiență depășește cu mult acest eșalon și cu o strategie foarte bine pusă la punct de antrenorii Puiu Antohi și Nicu Rotaru, Victoria Traian a fost echipa care a condus ostilitățile în teren timp de 70 de minute. Principalul pericol pentru careul oaspeților, Ioan Șerbănescu a fost faultat la marginea careului, iar Costel Roșu a trimis prima minge spre spațiul porții. Șapte minute mai târziu, Șerbănescu s-a distrat cu jucătorii întâlniți în cale, a intrat în careu și a șutat, mingea deviată de un adversar a ajuns la Antohi, acesta a reluat-o spre poartă, însă Vlasie a deviat-o în corner.

Unirea Braniștea a fost doar o singură dată periculoasă în această repriză, în minutul 12, când Stoian a centrat de pe stânga iar Spinache a trimis mingea, cu capul, spre poartă, însă pe direcția lui Tudor.

Victoria Traian a deschis scorul în minutul 20, prin Cosmin Chivu, după o acțiune personală și o pasă foarte bună dată de Șerbănescu. În fața unei adversare depășite de miza partidei, Victoria Traian ar fi putut să-și dubleze avantajul în minutul 32, însă Antohi, de la 11-12 metri, nu a putut să finalizeze, după o pasă foarte bună a lui Chivu.

La cinci minute de la reluare, Stoian a șutat din unghi dar mingea a trecut pe lângă poartă. Victoria Traian a continuat să-și facă jocul și, în minutul 59, a marcat al doilea gol. Ioan Șerbănescu a trecut lejer de adversarii întâlniți în cale, a centrat în careu, mingea respinsă de un jucător advers a ajuns la Chivu care, de la 18 metri, a trimis-o sub transversala porții lui Vlăsie, pentru 2-0.

La acest scor, Unirea Braniștea trebuia să înscrie ca să mai poată spera la o promovare în Liga a III-a. Echipa vizitatoare a preluat inițiativa și, în minutul 72, a redus din diferență, după golul marcat de Manea. Pâna la final s-a jucat pe contre. Putea fi 3-1 pentru gazde însă mingea șutată de Costel Roșu a trecut pe lângă poartă, dar și 2-2, numai că Hilohi a țintit bara, în minutul 82.

Victoria Traian s-a impus meritat cu 2-1 însă promovarea se va juca sâmbătă, pe stadionul Oțelul din Galați.

Victoria Traian: Tudor – Drăgut, Dobrin, B. Dumitru, Păduraru – P. Ioan (min. 65: Mogoș), Roșu, Chivu – Șerbănescu, Antohi, Păvălache (min. 52: Moldoveanu).