Victoria Traian și Viitorul Cireșu, adversare în finala Cupei României, faza județeană

• ultimul act al competiției va avea loc pe 8 iunie, de la ora 11.00, la Râmnicelu

Echipele care se luptă în Campionatul Ligii a IV-a pentru titlul județean, Victoria Traian și Viitorul Cireșu, vor disputa și finala Cupei României, faza județeană.

Miercuri după-amiază, în semifinale, Victoria Traian a câștigat lejer, 4-2, partida cu Daous Dava Brăila. Mogoș a deschis scorul în minutul 14 iar Goleanu a înscris pentru 2-0 în minutul 21. La pauză a fost însă 2-1 pentru gazde, pentru că în minutul 32 Ștefan a redus din diferență. Istoria s-a repetat și în partea a doua a semifinalei. Remus Oprea (min. 63) a dus scorul la 3-1 pentru Victoria Traian, Ghiță (min. 73) a redus din diferență, 3-2, iar Bîrlădeanu (min. 90) a înscris și echipa gazdă s-a impus cu 4-2.

Victoria Traian este lider în Liga a IV-a și în doar două săptămâni poate realiza eventul, câștigarea campionatului și a cupei.

La Urleasca lucurile nu au mai fost la fel de clare. Viitorul Cireșu a deschis repede scorul, 1-0, în minutul 6, prin Stelian Nicoliță dar până la pauză Sportul Chiscani a fost echipa care a dictat ritmul jocului. Formația pregătită de Georgel Pascu a restabilit egalitatea în minutul 15, în urma unui eurogol semnat de Luca. Jucătorul împrumutat de la Dacia Unirea, Luca, a mai șutat o dată înșelător, dar portarul celor de la Cireșu a reușit in extremis să evite golul. În minutul 37, Streche a trimis mingea în transversala porții formației gazdă. Și, în loc de 3-1, așa cum era de fapt normal după numrul ocaziilor, la pauză a fost doar 1-1. La patru minute de la reluare, Stelian Nicoliță a marcat golul prin care Viitorul Cireșu s-a calificat în finala Cupei României, faza județeană.

Finala se va disputa pe 8 iunie, de la ora 11.00, la Râmnicelu.