Victoria Traian și Viitorul Șuțești vor disputa finala Cupei României, faza județeană

* în semifinale, amble formații s-au impus cu 3-1 * Viitorul Cireșu s-a ridicat la înălțimea adversarei, în multe perioade ale jocului

Cel mai spectaculos meci al semifinalelor Cupei României, faza județeană, a fost cel dintre Viitorul Cireșu, liderul Seriei a II-a a Ligii a V-a, singura formație din acest eșalon care a ajuns în această fază a competiției și cea mai bună echipă din Liga a IV-a, Victoria Traian. O partidă cu ocazii de o parte și de alta. Evident că a câștigat liderul Ligii a IV-a, însă trebuie remarcat faptul că Viitorul Cireșu s-a ridicat la înălțimea adversarei, în multe perioade ale jocului.

Viitorul Cireșu a deschis scorul în minutul 9, prin Mihai Popa, acesta fiind cel mai frumos gol al partidei. Atacantul echipei gazdă a recuperat mingea la jumătatea terenului și, după o cursă de mai bine de 40 de metri, dintr-un unghi dificil, a trimis mingea la colțul lung și formația din Cireșu conducea cu 1-0.

Cu o posesie superioară a mingei, la capătul primului sfert de oră Victoria Traian a restabilit egalitatea. Șerbănescu a centrat de pe dreapta și Mogoș, nemarcat, a trimis mingea în poartă, min. 15: 1-1. Putea fi 2-1 pentru oaspeți în minutul 20, însă Chivu a șutat pe direcția portarului. Trei minute mai târziu, după un contraatac, Moldoveanu a trimis mingea peste transversală. Viitorul Cireșu a irosit o mare șansă de gol în minutul 31, când Grecu i-a pasat lui Florin Matei, acesta a șutat din 6 metri la colțul scurt, însă Dinu a avut un reflex salvator pentru echipa sa. Nu a fost 2-1 pentru echipa gazdă, ci pentru Victoria Traian. În minutul 33, Mogoș a trimis mingea sub transversală și liderul Ligii a IV-a a preluat conducerea. Victoria Traian a mai înscris și în minutul 37, prin Emanuel Moldoveanu, șut din unghi la colțul lung și, la 3-1, partida era jucată.

În repriza a doua s-a jucat într-un ritm alert. Viitorul Cireșu putea reduce din diferență în minutul 65, când Alexandru Popa a șutat plasat din lovitură liberă, însă Dinu a reușit, in extremis, să trimită mingea în corner. Cu opt minute înainte de finalul meciului, Chivu a rămas singur cu portarul echipei gazdă dar a șutat pe direcția lui și meciul s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru Victoria Traian.

Viitorul Șuțești a fost condusă cu 1-0 din minutul 14 de Voința Vișani, grație golului înscris de Nazâru. Până la pauză echipa gazdă a întors rezultatul în favoarea sa, 2-1, după ce Ionuț Matei a transformat un penalty în minutul 36, iar două minute mai târziu, Ionuț Huțu și-a trecut numele pe lista marcatorilor. Huțu a mai înscris un gol în minutul 52 iar Viitorul Șuțești s-a impus cu 3-1 și va juca finală în compania formației Victoria Traian.